Нд. Січ 17th, 2021

Азотні добрива: які обирати та як і коли вносити в технології Ноу-тілл?

Поділіться записом

Азотні добрива: які обирати та як і коли вносити в технології Ноу-тілл?
Жовта кукурудза, блідий соняшник та соя… Таку картину можна часто спостерігати на деяких полях. Причини цього можуть бути різні, але одна з основних – нестача азоту. Як правильно вносити азотні добрива? Які особливості внесення в технології ноу-тілл? Коли краще вносити азотні добрива під ярі культури? Які є методики і небезпеки? Про це піде мова в цій статті.

azot-promo-ua

ЦІНА ПИТАННЯ
Неправильне внесення азотних добрив – гроші на вітер. І гроші чималі! До застосування добрив треба підходити відповідально, особливо азотовмісних. Не варто приймати рішення тільки тому, що «вам так здається» або «сусід так робить». Слід розуміти принципи та нюанси застосування азотних добрив в технології Ноу-тілл.

Азот внесений неправильно – викинуті гроші.
Азот внесений неправильно – викинуті гроші.
Неграмотне застосування азотних добрив призводить до прямих фінансових втрат, у вигляді витрат на добрива та їх внесення. Наслідки можуть бути різні: промивання, азотне голодування рослин. У разі промивання забруднюється ваше навколишнє середовище – нітрати потрапляють в ставки, річки і озера. Втрати азоту в результаті промивання приведуть до недобору врожаю. А потім агроном із власником будуть гадати, чого ж кукурудза цього року не вродила?!

На сьогоднішній день досить гостро стоїть питання внесення азотних добрив під ярі культури. Коли їх краще вносити? Восени, навесні або безпосередньо перед посівом? Або в декілька етапів – восени і навесні? А чи не промиється вологою внесене восени? Ці питання аграріїв зрозумілі – ніхто не хоче витратити гроші і не отримати бажаного результату.

Щоб отримати відповіді на ці питання потрібно розібратися з формами азоту, які містяться в популярних азотних добривах.

АЗОТ ВАЖЛИВИЙ І РУХЛИВИЙ. БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ!

ФОРМИ АЗОТУ
Всі знають про три форми азоту: амідну NH2, амонійну NH4 і нітратну NO3. Чим вони відрізняються?

Амідна форма засвоюється тільки через листя. За 1-4 дні вона перетворюється в амонійну. Якщо Добриво містить NH4 (амонійну форму азоту), то азот відразу ж з’єднується з ґрунтом.

Амонійна форма азоту не промивається, але недоступна рослинам. Щоб азот NH4 став доступний рослинам, повинен пройти процес нітрифікації, тобто бактерії повинні перетворити його в NO3 – нітратну форму азоту.

Для перетворення амонійної в нітратну форму необхідно від 7 до 40 діб, в залежності від температури. Процес переходу з однієї форми в іншу можна зобразити так:

azot-2-ua

Тільки нітратна форма засвоюється рослинами через кореневу систему. Ця форма азоту засвоюється одразу після внесення. NO3 ніколи не зв’язується з ґрунтом, і тому може промиватися. Особливо це проявляється на піщаних ґрунтах і схилах. Нітратна форма азоту доступна рослинам, і може засвоюватися навіть при низьких температурах.

ЧЕРЕЗ КОРІННЯ РОСЛИН ЗАСВОЮЄТЬСЯ ЛИШЕ НІТРАТНА ФОРМА АЗОТУ

КАРБАМІД, СЕЛІТРА або КАС?
Карбамід містить одну форму азоту – амідну. Як ми вже відзначали, ця форма засвоюється тільки через листову поверхню. Для перетворення в доступну нітратну форму може знадобиться 40-45 днів і температура не нижче +5… +10°С. У холодну пору року карбамід неефективний. Азот, який міститься в карбаміді, буде доступний рослині тільки після перетворення в нітратну форму.

Карбамід – не найкращий вибір основного азотного добрива для Ноу-тілл. Амідна форма азоту буде працювати тільки на майбутній урожай. А ноутільщіку цікаво ще й розкладання рослинних решток.

Залишити відповідь