20.10.2021

З дитиною за кордон: Як пропонують спростити умови виїзду зі своїм чадом за межі України

Термін дозволу батьків на виїзд своєї дитини пропонують обмежити трьома роками

Топ-новина
Топ-новина
Подорож з дитиною
Фото з відкритих джерел

Одним з головних правил виїзду дитини, громадянина України, за кордон є нотаріально завірена згода одного з батьків. Однак нерідко між батьками складні стосунки і отримати дозвіл складно. Кабмін вирішив дещо спростити правила отримання дозволу на перетин кордону дитини.

Детальніше про новації розповідаємо далі.

Що передбачає законопроєкт

Кабінет Міністрів України погодив та направив в парламент кілька законопроєктів, в яких прописані зміни правил вивозу за кордон своїх дітей, віком до 16-ти років.

Якщо проєкт закону ухвалять у Верховній Раді українці зможуть вносити свої дозволи на виїзд за кордон дитини в Держреєстр актів цивільного стану (самостійно або через нотаріуса) через Єдиний держпортал електронних послуг.

Якщо хтось із батьків, чия згода необхідна, сидить у в’язниці або слідчому ізоляторі, документ може заповнити начальник такої установи. Термін дозволу на виїзд обмежать трьома роками.

Після відповідного звернення свою згоду або аргументовану заборону один з батьків повинен дати протягом 10 днів. Якщо по закінченню терміну відповідь не прийшла, то другий з батьків може отримати такий дозвіл в судовому порядку за спрощеною процедурою. Це можливо буде зробити тільки в тому випадку, якщо немає заборгованості по аліментах у того з батьків, який хоче тимчасово вивезти дитину за кордон.

Новини за темою: В Україні хочуть збільшити виплати при народженні дитини: Названо дату

Коли дозвіл на тимчасовий виїзд дитини не знадобиться:

 • в разі смерті одного з батьків або оголошення його судом таким;
 • якщо одного з батьків позбавили прав;
 • якщо батько є іноземцем або особою без громадянства;
 • коли в свідоцтві про народження дитини батько не значиться або ці дані внесені зі слів матері;
 • в разі супроводу одного з батьків, місце проживання дитини з яким позначено рішенням суду або підтверджено органами опіки. Якщо за таким батькові чи матері ведеться ніяких виконавчих проваджень, то тимчасово вивезти дитину дозволяється на строк до місяця. В такому випадку другого з батьків потрібно буде повідомити рекомендованим або цінним листом не пізніше, ніж за 10 днів до виїзду (з даними про країну відвідування і термін перебування);
 • якщо другий з батьків не платить по аліментах довше трьох місяців;
 • за рішенням суду.

За неналежне сповіщення другого з батьків про виїзд дитини передбачили штраф в розмірі 850-2550 грн.

Які умови виїзду дитини діють наразі

Законодавством України передбачено, що дитина яка не досягла 16-річного віку, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників, та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Окрім того, згода на виїзд дитини повинна бути нотаріально посвідченою.
Дозвіл батька (матері) на перетин дитиною кордону потрібен тільки громадянам України. Діти, які мають громадянство інших держав, виїжджають з України без пред’явлення такого дозволу.

Якщо дитина виїжджає з країни в супроводі одного з батьків, потрібен нотаріально посвідчений дозвіл іншого з батьків; якщо ж дитина виїжджає з країни в супроводі інших осіб – нотаріально посвідчений дозвіл повинен надаватися і батьком, і матір’ю.


Фото з відкритих джерел

Строк чинності дозволу на виїзд дитини за кордон визначається індивідуально, так як період його дії безпосередньо залежить від цілей подорожі. На законодавчому рівні передбачено оформлення батьківської згоди на кожну поїздку окремо, однак в деяких випадках (лікування, навчання, спілкування з родичами тощо) згода може бути оформлена на кілька поїздок.

Новини за темою: Уряд виділить по дві тисячі гривень за кожну дитину багатодітним сім’ям, – ОП

Якщо мирним шляхом досягти компромісу не вдається, єдиним варіантом вирішення проблеми є звернення до суду.

Також, відповідно до діючого законодавства, згода батьків не потрібна при предявленні:

 • свідоцтва про смерть другого з батьків;
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
 • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
 • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
 • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
 • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав невнесення відомостей про батька (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
 • довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, виданої органом державної виконавчої служби.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zikua.tv/article/z_dytynoiu_za_kordon_yak_proponuiut_sprostyty_umovy_vyizdu_zi_svoim_chadom_za_mezhi_ukrainy_1014171

Залишити відповідь