Пн. Січ 18th, 2021

Війна в морі: Російський крейсер “Кіров” проти есмінця Zumwalt ВМС США

Поділіться записом
The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Есмінець Zumwalt

usni.org

Хто переможе в сутичці цих двох кораблів? Припустімо, що ці два кораблі опинилися у відкритому морі на відстані максимальної дальності дії наявного в їх розпорядженні протикорабельного озброєння. 

Про це пише The National Interest.

У зв’язку з погіршенням відносин між Росією і Заходом питання протистояння великих надводних кораблів знову стало актуальним. Після понад 10 років ведення сухопутних воєн на Близькому Сході та в Центральній Азії ВМС США нарешті знову стали вкладати кошти в здійснення своєї основної місії – в арсенал, що дозволяє топити кораблі противника. ВМС США розширюють свій арсенал і одночасно з цим вводять в експлуатацію новий клас кораблів – ракетні ескадрені міноносці Zumwalt, основне завдання яких – забезпечувати підтримку наземних операцій.

Тим часом Москва все ще намагається вивести з експлуатації свої крейсери класу “Кіров”. Ці гігантські кораблі, яким вже понад 30 років, оснащені трохи застарілою, але при цьому в цілому ефективною зброєю, і вони все ще здатні виконувати свою основну задачу – атакувати дуже великі кораблі противника, головним чином авіаносці.

Що буде, якщо ці два кораблі зустрінуться в бою сам на сам.

Корабель класу Zumwalt – це найсучасніший есмінець ВМС США. Три кораблі цього класу – Admiral Elmo Zumwalt, Michael Mansoor і Lyndon B. Johnson – були спеціально створені для забезпечення підтримки вогнем корабельної артилерії. Ці кораблі є першими по-справжньому малопомітними суднами ВМС США, і їх випрямлені, незграбні форми роблять їх непомітними для радарів противника.

Новини за темою: Протистояння ядерних арсеналів США й Росії: Чия зброя виявиться ефективнішою в умовах реального зіткнення

Кораблі класу Zumwalt мають водотоннажність в 14 тисяч тонн, що робить їх найбільшими есмінцями ВМС США. Їх розмір і вага здебільшого є наслідком їх малопомітності, яка вимагає, щоб практично все було заховано під зовнішньою оболонкою, що здатна обдурити радари. Есмінець Zumwalt довжиною в 185 метрів імовірно має сигнатуру на радарі, еквівалентну маленькому рибальському судну, і здатний розвивати швидкість в 30 вузлів.

Іншим фактором, що пояснює його вагу, є набір сенсорів і знарядь. Багатофункціональна радіолокаційна станція AN/SPY-3 забезпечує більш ефективний пошук в порівнянні з колишніми системами, і вона здатна наводити на ціль ракети класу “корабель-повітря” Standard SM-2. Есмінці класу Zumwalt оснащені 80 вертикальними пусковими шахтами для запуску SM-2, модифікованих керованих ракет Sea Sparrow, протичовнових ракет ASROC і керованих ракет Tomahawk.

Хоча, можливо, есмінець Zumwalt не здатний забезпечувати територіальну протиповітряну оборону, він цілком в змозі захистити самого себе. ВМС США розмістила замовлення на 18 ракет SM-2aur, щоб, найімовірніше, оснастити перший корабель цього класу. Крім того, можна також встановити по чотири модифіковані ракети Sea Sparrow меншої дальності в кожну пускову шахту, враховуючи, що теоретично максимальна викладка становить 320 модифікованих ракет Sea Sparrow.

Новини за темою: Російський Су-57 проти американського F-35: Чиї винищувачі п’ятого покоління кращі?

Враховуючи поступову атрофію потенціалу боротьби з надводними цілями та зосередженість на веденні сухопутних воєн на початку XXI століття, не дивно, що есмінцю Zumwalt не вистачає протикорабельних засобів. Ці малопомітні есмінці не оснащені ракетами Harpoon – ці ракети не поміщаються в пускові шахти, і їх можна запустити лише за допомогою спеціальних пускових установок, які зазвичай розгортають на основній палубі.

Дві 155-міліметрові артилерійські установки, що володіють дальністю до 134 кілометрів і швидкістю стрільби в 10 снарядів у хвилину, являють собою засіб боротьби з надводними цілями та можуть завдати величезної шкоди сучасним легкоброньованим надводним кораблям.

Російський крейсер класу “Кіров”, який виступає як противник Zumwalt, є реліктом з іншої епохи. Ці кораблі, які були створені в кінці 1980-х років для швидкої нейтралізації американських авіаносців, розраховані на проведення наступальних операцій. Водночас вони володіють потужним потенціалом протиповітряної оборони.

Новини за темою: 2020 рік під знаком наступальних озброєнь: Як Росія посилила свою армію

Крейсери класу “Кіров” – це найбільші військові кораблі (не рахуючи авіаносців), коли-небудь створені в післявоєнну епоху. Довжина кожного з них становить 252 метри – це майже що довжина лінкорів Bismarck і Iowa часів Другої світової війни, – але їх вага становить всього 24 тисячі тонн. Це багато пояснюється тим, що в рух їх приводить атомна енергія, а не бойлери й турбіни, в результаті чого максимальна швидкість кораблів класу “Кіров” досягає 32 вузлів.

Інша причина полягає в тому, що на кораблях “Кіров” важкі знаряддя (дев’ять 16-дюймових знарядь лінкора Iowa разом важили 1075 тонн, і це не рахуючи ваги вежі, броні та боєприпасів) які були замінені на ракети. Для здійснення наступальної функції “Кіров” оснащений 20 гігантськими протикорабельними ракетами П-700 “Граніт”. Кожна така ракета досягає в довжину 10 метрів і важить понад 6800 кілограмів, що, по суті, перетворює їх в безпілотні літальні апарати.

“Граніт” володіє дальністю в 480 кілометрів, розвиває швидкість у 2,5 Маха та оснащений боєголовкою вагою в 750 кілограмів. Початкові дані для наведення можуть бути передані з іншої платформи, наприклад, із самого “Кірова”, з вертольота “Кірова” або з патрульного літака, такого як Ту-95. Ці дані можуть бути передані навіть із системи морської космічної розвідки та цілевказівки “Легенда”.

Крейсери “Кіров” також володіють ефективним арсеналом оборонних ракет, що надійно забезпечують захист судна. 96 ракет великої дальності класу “корабель-повітря” С-300Ф забезпечують зовнішній шар протиповітряної оборони, 192 ракети 3К95 і 40 ракет 4К33 забезпечують шар всередині нього, і, нарешті, ці крейсери оснащені шістьма системами зброї ближньої дії АК-630.

Якщо ці два кораблі зійдуться в бою сам на сам, хто з них переможе? Припустімо, що ці два судна опинилися у відкритому морі на відстані максимальної дальності дії наявного в їх розпорядженні протикорабельного озброєння, тобто на відстані 480 кілометрів, оскільки саме такий діапазон дії ракет “Граніт” російського крейсера “Кіров”. На відміну від колишніх сценаріїв ми припустимо, що ні тому, ні іншому судну спочатку не відомі точні координати противника, але що врешті-решт один із них виявить іншого. У розпорядженні “Кірова” є система морської космічної розвідки та цілевказівки “Легенда”, але “Легенда” – це супутник із бортовим РЛС, а Zumwalt – це малопомітний есмінець із сигнатурою на радарі, еквівалентній маленькому рибальському судну.

Новини за темою: Субмарина “Сівулф” ВМС США ясно дала зрозуміти Москві, де її місце

Обидва кораблі посилено шукають один одного, і вертольоти допомагають їм у цьому з повітря. У такій ситуації Американський малопомітний есмінець має очевидну перевагу над величним, але не оснащеним технологіями “стелс” російським крейсером. Вертольоти Zumwalt виявлять “Кірова” першими та передадуть його точні координати своєму провідному кораблю. “Кіров” виявить вертольоти, але не зможе швидко визначити точні координати есмінця Zumwalt.

Теоретично малопомітність американського Zumwalt може дозволити йому підійти до “Кірова” на відстань дальності його знарядь. З іншого боку, російський крейсер захоче триматися від американця якнайдалі та завдати удару з великої відстані. На жаль для російської сторони, всі системи “Кірова” – від супутникового наведення до пристроїв наведення його ракет “Граніт” – управляються з радара. “Кіров” може запустити свої ракети в тому напрямку, де, як йому здається, знаходиться Zumwalt, а далі системам самонаведення ракет “Граніт” доведеться самостійно шукати американський есмінець по його крихітній сигнатурі на радарі.

Якщо ракетам “Граніт” вдасться засікти Zumwalt, в американського есмінця є засоби протиповітряної оборони, щоб з ними впоратися. Оскільки він оснащений як мінімум 18 ракетами середньої дальності SM-2 і декількома десятками модифікованих ракет ближньої дії Sea Sparrow, есмінець Zumwalt, ймовірно, зможе збити більшу частину ракет “Граніт”.

Чи зможе Zumwalt завдати удару з допомогою своїх знарядь? Залежить від ситуації. Снаряд дальньої дії для ураження наземних цілей, що володіє максимальною дальністю в 134 кілометри та запускається вдосконаленою артилерійською системою, буде летіти до своєї мети 161,89 секунди. Навіть якщо Zumwalt буде точно знати координати “Кірова” в момент запуску, ці снаряди будуть летіти занадто повільно, щоб вразити рухомий крейсер. GPS-навігація цієї артилерійської системи теж навряд чи допоможе, якщо тільки “Кіров” не буде рухатися по передбачуваній траєкторії з постійною швидкістю. Це може спрацювати для першого залпу, але, як тільки “Кіров” почне рухатися зигзагом, прицілитися в нього стане неможливо.

Підсумок цього сценарію – нічия. Ні той, ні інший корабель не зможе точно прицілитися по противнику. У майбутньому нові озброєння, такі як протикорабельні ракети дальньої дії, забезпечать Zumwalt помітну перевагу. Крім того, корисними будуть і 155-міліметрові снаряди, які можна буде наводити на ціль із безпілотного апарату.

Ні Zumwalt, нездатний підійти до супротивника досить близько, щоб завдати по ньому удар своїми знаряддями, ні “Кіров”, нездатний скористатися своєю зброєю з радіолокаційним наведенням, не зможуть здолати один одного, і їм доведеться продовжити бій іншим разом.

Кайл Мізокамі

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/blogs/viina_v_mori_rosiiskyi_kreiser_kirov_proty_esmintsia_zumwalt_vms_ssha_991612

Залишити відповідь