20.10.2021

Ситуація в Україні зі свободою слова продовжує викликати занепокоєння, а її уряд ніби не бачить цього, – віцепрезидент Асоціації європейських журналістів

Алія Пападжорджу
Фото з відкритих джерел

Ситуація в Україні зі свободою слова продовжує викликати занепокоєння, а її уряд ніби не бачить цього. Про це заявила віцепрезидент Асоціації європейських журналістів Алія Пападжорджу під час круглого столу “ЗМІ та конфлікт: Свобода преси в Україні”, організованого EU Buzz у співпраці з Vocal Europe.

“Все виглядає так, ніби український уряд не бачить цього жахливого положення. Звичайно, вони кажуть, що в країні вільна преса. Але це важко сприймати за правду, коли ми бачимо, як опозиційні канали закриваються і підпадають під обмеження. І вся ця ситуація в країні продовжує викликати занепокоєння”, – зазначила вона.

При цьому Пападжорджу додала, що якби вона могла поставити питання спікеру від Ради Європи, то запитала б: “І які подальші дії щодо України? Чи є якийсь особливий план щодо України на наступні чотири роки чи ще далі? Тому що попередній був у дуже вузьких часових рамках”.

Нагадаємо, у понеділок, 27 жовтня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти “Першого Незалежного” й інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як “112 Україна”, NewsOne, ZIK, “Перший Незалежний”, а також видань “Страна.ua” і “Шарий.net”. У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

Як відомо, президент Володимир Зеленський 2 лютого підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів “112 Україна”, NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п’яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об’єдналися і створили новий телеканал – “Перший Незалежний”. Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах “112 Україна”, NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання “Страна.uа” Ігоря Гужви, компаній-видавців “Страны.uа”, блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання “Страна.uа” і “Шарий.net”. 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів “112 Україна”, NewsOne і ZІК.

У зв’язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державному секретарю США Ентоні Блінкену щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і експрезиденту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прессекретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу “Перший Незалежний” звернутися до Європейського суду з прав людини у зв’язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів “112 Україна”, NewsOne, ZIK, а також “Перший Незалежний”, який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів “Страна.ua” і “Шарий.net” прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, глава якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв’язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували майже 97 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.

Джерело: https://zikua.tv/news/politics/sytuatsiia_v_ukraini_zi_svobodoiu_slova_prodovzhuie_vyklykaty_zanepokoiennia_a_ii_uriad_niby_ne_bachyt_tsoho_vitseprezydent_asotsiatsii_ievropeiskykh_zhurnalistiv_1013548

Залишити відповідь