Пн. Бер 1st, 2021

Санкції проти телеканалів Медведчука: як реагує світ

Поділіться записом

У світі активно коментують введення Президентом Володимиром Зеленським у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти телеканалів NewsOne, ZIK та «112 Україна», які відносять до так званого “пулу Медведчука”.  

* * *

У Раді Європи взяли під контроль ситуацію щодо заборони мовлення в Україні трьох проросійських телеканалів.

Відповідне повідомлення про можливе порушення свободи медіа розміщено 5 січня на платформі Ради Європи із забезпечення захисту журналістики та безпеки журналістів, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Сигнал відносно рішення Президента України від 2 лютого 2021 року про введення в дію рішення РНБО передали до Ради Європи Європейська і Міжнародна федерації журналістів.

Далі, за процедурою, Рада Європи чекає від уряду України відповіді із поясненням причин та обставин заборони мовлення телеканалів.

Це було перше у 2021 році реагування Ради Європи на повідомлення про можливі випадки порушення свободи слова в Україні.

* * *

Намагання України захистити свій суверенітет є зрозумілими, але діяти влада має у відповідності до міжнародних стандартів і з повагою до основних свобод.

Про це заявив представник МЗС ФРН Крістофер Бургер на брифінгу в п’ятницю, коментуючи ситуацію з санкціями проти 3 українських телеканалів, передає кореспондент Укрінформу.

«Є легітимним те, що Україна захищає свою територіальну цілісність та національну безпеку, особливо з урахуванням масштабу кампаній з дезінформації та маніпулювання інформацією у державі. Але це не має відбуватися за рахунок порушення основних прав і свобод, а має відповідати міжнародним стандартам і бути пропорційним цілі», – заявив дипломат.

Бургер зазначив, що Німеччина повністю поділяє ставлення Європейського Союзу загалом щодо рішення керівництва української держави відносно 3 телеканалів, висловлене раніше.

* * *

Посли країн Групи семи (G7) згодні з необхідністю боротьби з дезінформацією у контексті рішення щодо санкцій проти трьох телеканалів, пов’язаних із Віктором Медведчуком, інформує у Twitter Група підтримки України.

* * *

Сполучені Штати підтримують рішення РНБО про застосування санкцій щодо телеканалів, які є інструментами російської пропаганди.

“Москва хотіла б, щоб усі дотримувалися тієї думки, що свобода ЗМІ означає прийнятність маніпулювання засобами масової інформації в іншій суверенній державі. Скажу чітко: свобода ЗМІ не передбачає права на поширення зловмисної пропаганди та дезінформації. Ми підтримуємо рішення України щодо захисту свого суверенітету та територіальної цілісності шляхом протидії кричущому і зловмисному впливу Росії”, – підкреслила тимчасова очільниця місії США при ОБСЄ Кортні Остріан.

* * *

Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс привітала рішучі дії Президента Володимира Зеленського щодо боротьби з поширюваною телеканалами з “пулу Медведчука” дезінформацією. Про це вона написала у Твіттері.

«Я вітаю рішучі дії Президента Зеленського щодо боротьби з дезінформацією, яка завдає реальної шкоди. Я також вітаю його запевнення у необхідності захисту свободи та плюралізму медіа в Україні», – написала Сіммонс.

* * *

Естонія і Литва заявили про розуміння та підтримку України після запровадження санкцій РНБО проти телеканалів, які вважають пов’язаними з Віктором Медведчуком.

“Естонія розуміє та підтримує кроки, зроблені Україною у межах її законодавства для протидії заходам, спрямованим проти її незалежності, суверенітету та територіальної цілісності” – йдеться у дописі посольства Естонії.

Читайте також: Як треба захищати свій інформаційний простір – досвід Балтії

“Литва підтримує вільну та демократичну Україну, її суверенітет, територіальну цілісність та зусилля України із захисту від російської дезінформації та гібридної агресії”, – йдеться у повідомленні.

* * *

Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Тереза Рібейро закликала українську владу знайти збалансоване та пропорційне рішення у протидії пропаганді, зі збереженням плюралізму медіа та різноманіття думок.

“Рібейро заявила, що українська влада повинна знайти збалансоване та пропорційне рішення у протидії пропаганді, рішення, яке забезпечуватиме плюралізм медіа, вільний потік інформації та різноманіття думок згідно з відповідними міжнародними стандартами та зобов’язаннями ОБСЄ”, – йдеться у повідомленні на сайті ОБСЄ.

* * *

Політичний директор брюссельського Центру Вільфреда Мартенса Роланд Фройденштайн висловив думку, що будь-яка заборона на діяльність ЗМІ в умовах демократії завжди є двосічною зброєю, яку варто застосовувати лише як останній засіб для захисту від небезпеки.

«В умовах демократії будь-які заборони на діяльність медіа є двосічним мечем. Вона має завжди залишатися «зброєю останньої можливості», оскільки надає ворогам демократії, таким як авторитарні партії та уряди, чудовий шанс представити себе «жертвами цензури». Але є випадки, коли брехня і пропаганда стають небезпечними, наприклад, в контексті пандемії, або якщо результатом «пост-правди» в діяльності медіа можуть стати насильницькі дії. Свобода висловлювання є важливою складовою демократії, але вона має свої ліміти, коли виникає загроза для самої демократії», – наголосив Фройденштайн. 

* * *

ЄС вивчає зміст рішення РНБО України від 2 лютого щодо цільових санкцій проти телеканалів 112, NewsOne та ZIK TV та їх власника, що були застосовані на підставі антитерористичного законодавства.

«Українське медіа-середовище було і продовжує бути враженим тривалими проросійськими кампаніями з дезінформації. В той час, як зусилля України із захисту територіальної цілісності та національної безпеки, а також для захисту від інформаційних маніпуляцій є легітимними, особливо з огляду на масштаби компаній дезінформації, які спрямовані проти України також з поза її кордонів, це не має відбуватися за рахунок свободи медіа та має бути зроблено з повною повагою до фундаментальних прав та свобод, відповідно до міжнародних стандартів… Ми проводимо уважний моніторинг цього випадку, і будемо у контакті з владою України, щоб отримати більше інформації. ЄС буде продовжувати співпрацю з українською владою та ділитися досвідом у цьому сенсі», – наголосив речник ЄС Пітер Стано.

* * *

Представник України при Європейському Союзі Микола Точицький заявив, що в Європейському Союзі “надзвичайно схвально” поставилися до запровадження Україною санкцій проти телеканалів NewsOne, ZIK та «112 Україна».

“Можу сказати, що вже сьогодні, починаючи з самого ранку, і з вчорашнього вечора, надзвичайно схвально поставилися у Європейській комісії і Службі зовнішньої політики до вчорашнього рішення Ради національної безпеки по наших санкціях (проти телеканалів NewsOne, ZIK та «112 Україна» – ред.). Це поки що неофіційна реакція, однак я думаю, що в ході візиту прем’єр-міністра до Брюсселя ми почуємо і офіційну реакцію. Важливо правильно все це позиціонувати”, – сказав Точицький.

* * *

Сполучені Штати Америки підтримали зусилля України з протидії зловмисному впливу Росії з метою захисту свого суверенітету й територіальної цілісності.

«США підтримують зусилля з протидії зловмисному впливу Росії, докладені вчора Україною на захист свого суверенітету й територіальної цілісності та відповідно до українського законодавства. Ми всі маємо працювати разом, щоб не давати застосовувати дезінформацію як зброю в інформаційній війні проти суверенних держав», – йдеться у повідомленні.

 * *

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський 2 лютого ввів у дію рішення РНБО про запровадження санкцій проти телеканалів NewsOne, ZIK та «112 Україна», а також їхнього власника – народного депутата від ОПЗЖ Тараса Козака. Санкції, серед іншого, передбачають анулювання ліцензії цих проросійських телеканалів. Станом на ранок 3 лютого мовлення NewsOne, ZIK та «112» припинено.

Читайте також: РНБО отримала докази фінансування каналів «групи Медведчука» з Росії – Жовква

Зеленський зазначив, що рішення про запровадження санкцій проти трьох телеканалів є складним, однак підкреслив, що боротьба за незалежність є боротьбою в інформаційній війні за правду та європейські цінності.

3 лютого  Володимир Зеленський під час зустрічі з послами країн «Великої сімки» та ЄС поінформував їх про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 2 лютого щодо запровадження санкцій проти окремих засобів масової інформації.

Читайте також: Секретар РНБО не виключає «реагування» і на інші телеканали

Глава держави запевнив іноземних дипломатів, що в жодному разі не йдеться про наступ на свободу слова, це обґрунтоване рішення для захисту національної безпеки.

Джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3184160-sankcii-proti-telekanaliv-medvedcuka-ak-reague-svit.html

Залишити відповідь