Нд. Лют 28th, 2021

Таємниця перевалу Дятлова: Трагедії, яка сталася на Уралі в 1959 році, знайшли нове наукове пояснення

Поділіться записом
Група Дятлова, 1959 р.


Фото з відкритих джерел

Лавина все ж залишається найбільш вірогідною причиною

Один з найзагадковіших і трагічних інцидентів новітньої російської історії може нарешті отримати пояснення: вчені зі Швейцарії стверджують, що вони точно знають, що в кінцевому підсумку могло призвести до загибелі дев’яти студентів в горах Уралу під час фатальної експедиції 1959 року. Стаття, в якій розкривається ця таємниця, опублікована в журналі Communications earth & environment.

Отже, як ми знаємо, у лютому 1959 року група з 9 студентів не змогла прибути до місця призначення вчасно, на їх пошуки був відправлений загін рятувальників, які незабаром виявили намет зниклих на схилі пагорба Холатчахль (назва означає “Мертва гора” на місцевій мові Мансі). Цей намет був вирізаний зсередини, немов туристам довелося раптово покинути свій нічний притулок, вибігаючи в крижану темряву.

“Після півночі сталося щось несподіване, через що учасники експедиції раптово порізали намет зсередини і втекли в ліс, більш ніж на 1 км вниз по схилу, без відповідного одягу, при вкрай низьких температурах (нижче -25°C) і сильному вітрі, викликаним проходженням арктичного холодного фронту”, – нагадує один з дослідників Йохан Гом.

Тіла людей були виявлені пізніше: деякі через кілька днів, інші через кілька місяців.

“Хоча було встановлено, що переохолодження є основною причиною смерті, у чотирьох туристів були серйозні травми грудної клітини або черепа, у двох не було очей, ще у одного – язика; деякі були майже голими і босоніж”, – продовжив другий дослідник Олександр Пузрін.

На тлі різних припущень про те, що сталося, найбільш обгрунтованою ввиглядала теорія про те, що лавина на схилі була головним фактором смертей студентів – її наближення змусило сплячих, непідготовлених туристів раптово вибратися з намету і бігти геть, перш ніж вони отримали травми і обмороження.

Однак дивні обставини події змусили багатьох фахівців відкинути цю найбільш очевидну з причин трагедії: відносно пологий схил гори, відсутність свідчень сходу лавини, аномальні травми жертв, відсутність пояснення сходження самої лавини.

Так, початкове радянське розслідування просто прийшло до висновку, що до смертельного результату привела “якась сила”. Через десятиліття нове російське розслідування опублікувало свою переоцінку трагедії, заявивши в минулому році, що лавина все ж залишається найбільш вірогідною причиною.

Новини за темою: Вчені зробили перше 3D-зображення коронавірусу SARS-CoV-2. Відео

Сьогодні ж незалежне розслідування, проведене Гомом і Пузріним, прийшло до того ж висновку, але з новими науковими доказами, що підтверджують, як могла зійти ця лавина.

У своїй роботі вчені змоделювали умови, характерні для тієї місцевості, де туристи розбили табір. Виявилося, що причиною катастрофи, швидше за все, став незвичайний механізм сходу снігової плити, яка сформувалася зі снігу, що накопичується під впливом вітру прямо над наметом.

Зокрема, до події призвело поєднання таких факторів, як нерівна топографія місцевості, викопаний туристами розріз на схилі для намету, а також вітер, що наганяє сніг на плиту, яка втрачає стабільність. В результаті сходу зі схилу плита обрушилася на намет і людей, які вискочили з нього через шум лавини. Хоча травми, отримані сходом снігу, могли бути не смертельними, туристи згодом померли від переохолодження, позбувшись укриття.

“Всієї правди, звичайно, про те, що сталося тієї ночі, не знає ніхто, але ми дійсно маємо переконливі докази того, що теорія лавини правдоподібна”, – підсумував Пузрін.

Новини за темою: Вчені виявили унікальну планетарну систему

Нагадаємо, раніше вченим вдалося розгадати ще одну загадку: через 50 років за допомогою суперкомп’ютера був визначено шифр відомого серійного вбивці Зодіака.

Джерело: https://zik.ua/news/world/taiemnytsia_perevalu_diatlova_trahedii_iaka_stalasia_na_urali_v_1959_rotsi_znaishly_nove_naukove_poiasnennia_994615

Залишити відповідь