Пт. Гру 4th, 2020

Марина Бурмака: У світі проживає 500 мільйонів жінок, які не вміють написати навіть своє ім’я

Поділіться записом
ZIK
ZIK
Марина Бурмака
Фото з відкритих джерел

“Це не жіноча справа” або ж іще гірше – “місце жінки на кухні” – ці фрази досі часто чують жінки, які беруться за бізнес чи йдуть у політику. Але вони йдуть і будують кар’єру, і з року в рік таких жінок більшає. Про те, з якими труднощами стикаються жінки на своєму шляху до успіху, як долати стереотипи, які існують у суспільстві, та яким чином досягнути гендерної рівності говоримо з президенткою Українського Центру суспільного розвитку, амбасадоркою WED ООН в Україні з жіночого підприємництва  Мариною Бурмакою.

– Ви є учасницею щорічного WORLD WOMAN GLOBAL BUSINESS FORUM-2020, який відбувся минулого тижня. Чим ця подія приваблює увагу жінок з усього світу?

– Форум – це насамперед корисні нові знання, цікаві знайомства з успішними жінками з усіх континентів, це можливість почути їх досвід. А ще він допомагає знайти відповіді на важливі питання для сучасної жінки.

Умови життя все більше спонукають нас об’єднуватися і консолідовано шукати розв’язання спільних глобальних проблем. Це і “старіюча планета” – кількість населення старшого віку постійно зростає і потребує опіки та соцвиплат. Це і  збільшення кількості жінок, які живуть за межею бідності. Це і цифрова неграмотність та труднощі, що виникають під час тотального переходу на цифрову економіку.

Мої виступи на WORLD WOMAN GLOBAL BUSINESS FORUM у Стамбулі та в Одесі стосувалися трансформацій особистості жінки-лідерки у сьогоднішньому часі та інновацій, що змінюють нас.

Адже частиною нашого життя стає інтенсивний розвиток квантових і нанотехнологій, штучного інтелекту, робототехніки, персональної медицини, заснованої на впливі на персональну ДНК людини, розумних девайсів для повсякденного життя і активностей у соціумі. Бути лідеркою – означає, у тому числі, знати про новітні наробки і оперативно їх освоювати.

Цьогоріч коронавірус вніс свої корективи у звичний ритм життя. Тож виступи спікерів так чи інакше стосувалися життя в умовах пандемії. Про це говорили учасники з країн і з різних континентів –  із Великобританії і США, України і Казахстану, Литви і Греції, Таджикистану та Індії, Хорватії і Танзанії, Південної Африки і Мексики. Усіх турбує як протистояти викликам, продиктованим хворобою, від яких сьогодні страждає світ. Звісно йшлося також про те, як  досягнути гендерної рівності у суспільстві, як діловим жінкам зберегти і розвивати свою справу під час кризи. Говорили і про нові можливості, скажімо, яким буде розвиток жіночих брендів.

Марина Бурмака
Facebook / Maryna Burmaka

–  Одна з частин заходу присвячена жіночому підприємництву. Як ви вважаєте, наскільки легко сьогодні жінкам втілювати свої підприємницькі мрії?

– Так, цей форум проводиться під патронатом Women’s Entrepreneurship Day ООН. 19 листопада – це Всесвітній день жіночого підприємництва. Це по суті  найбільший у світі масовий рух, місія якого – підтримка та розширення прав і можливостей жінок. WED ООН, амбасадоркою якого я маю честь бути в Україні, намагається надихнути і заохотити чотири мільярди жінок у всьому світі здійснювати свої підприємницькі мрії.

В Україні ми говоримо про складні умови доступу до кредитних ресурсів, гендерні стереотипи та корупцію у державній дозвільній системі. З цим усім стикаються жінки на шляху розвитку своєї справи.

Але, попри труднощі, ми бачимо останніми роками яскраві приклади, коли жінки і у 50 років залишають остогидлу нудну роботу, починають свою справу і успішно її розвивають.

“Я ніколи ще не почувалася такою щасливою, як зараз”, – зізналася мені одна жінка з Одеси, яка все життя працювала бухгалтером. А потім навчилася виготовляти 3D-торти у вигляді кораблів, автомобілів, казкових палаців. Вона відкрила свій мінібізнес і говорить про свою справу з таким ентузіазмом, що просто неможливо не захоплюватися нею та її діяльністю. 

При цьому важливо пам’ятати, що у багатьох країнах жінки стикаються з перешкодами, які ми тут, в Україні, навіть не уявляємо. Це бідність, голод, відсутність освіти, постійне насилля, торгівля людьми.

У нас жінки мають чималий вибір освітніх тренінгів, семінарів, курсів і можуть постійно підвищувати свою кваліфікацію. При цьому для декого  просто психологічно складно змінити застарілу спеціалізацію, як то поштарка чи телефоністка. А в цей час у світі проживає 500 мільйонів жінок, які не вміють написати навіть своє ім’я.

Цей рік нас остаточно переконав, що світ перейшов із одноосібних “Я”, у яких “моя хата скраю”, у площину колективного “Ми”. І якщо приклади успішного бізнесу збагачують нас позитивним досвідом, то проблеми інших жінок також мають стати частиною нашої спільної турботи.

– Як ви думаєте, де у жінок сьогодні більше можливостей реалізуватись – у підприємництві чи політиці?

– Кар’єра в обох сферах робить нас сильнішими. Це спонукає динамічно розвиватися, відкривати свої таланти, які, можливо, не проявилися б при інших умовах.

Жінці, наприклад, потрібно прикласти чимало зусиль, щоб посісти гідне місце у політиці, багато працювати над собою, над ростом своєї особистості, набувати безліч знань і навичок. Адже їй потрібно довести свою значимість колегам по партії, яка висуває її на виборну посаду, і переконати самих виборців, що вона краще за інших вирішить їхні проблеми.

Але кількість виборних чи державних посад обмежена. До того ж, посадовці у своїй діяльності керуються виключно тим, що прописано у їх регламентах чи нормативних документах, і не поспішають реалізовувати на практиці навіть урядові постанови.

А у підприємництві зовсім інакше. Якщо сьогодні вийшла новинка – її треба одразу ж освоїти і реалізувати. Бо завтра вона вже застаріє і вийде ще 5 нових, які освоять твої конкуренти. А ти залишишся у лузерах.

Ну і звичайно, більше свободи, щоб масштабувати свою діяльність, проявляти свої таланти, бути креативною, постійно виходити за межі комфорту. Разом з тим, сучасні цифрові технології нам відкривають можливості поширювати свою діяльність на увесь світ і заробляти суми з шістьма і більше нулями. У 2018-му, 19-му роках у світі щороку збільшувалася кількість доларових мільйонерів на 1 мільйон осіб. А кількість позицій президентів чи прем’єр-міністрів лишається незмінною.

Тож успіх у підприємництві значною мірою залежить від особистості самої жінки – наскільки динамічно вона розвивається, освоює нові досягнення, здатна виходити за межі комфорту і бути однією ногою навіть не в завтра, а у післязавтра.

Марина Бурмака
Facebook / Maryna Burmaka

– Ви активно займаєтесь темою жінок у політиці у межах партії “Пропозиція”, в яку входите, скажіть чому обрали саме цю політсилу?

– По-перше,  я вже добре навчилася відсіювати зерна від полови. Переконати мене можуть не красиві слова, а лише конкретні справи.

“Пропозицію” заснували мери міст, діяльність яких отримала високу довіру і колег, і мешканців. Вони  на практиці довели, що вміють вирішувати проблеми своїх міст.

По-друге, у цій політичній силі – професіонали із цінностями і принципами, які я поділяю і глибоко поважаю. Вони не прислужують олігархам, працюють не для особистого збагачення, а заради суспільного блага.

Це люди з близькими мені поняттями честі і благородства, із прогресивною і проукраїнською позицією!

По-третє, саме тут я зустріла повне розуміння як можна підтримати жінок на рівні влади. Йдеться про розширення мережі соціальної інфраструктури, яка  покращить можливості для самореалізації. Наприклад, треба створити центри допомоги жінкам, які опинилися у скрутних життєвих обставинах. Треба на практиці впровадити систему гідної оплати праці по догляду за немічними родичами.

Тобто позиція партії відповідає моїй основній діяльності, адже  я допомагаю жінкам розширювати свої можливості, досягати ще більших успіхів у бізнесі чи в політиці.

Як говорив класик: “Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою невтомною працею любіть Україну…”.

– Як ви вважаєте, наскільки сьогодні гендерні квоти дозволяють жінкам дійсно бути належно представленими в політиці?

– Квота – це велике досягнення прогресивної частини суспільства. Вона домагається справедливості і рівних умов для всіх. І зараз на наших очах відбувається дивовижна суспільна трансформація. Це без сумніву стане ще  темою різних наукових досліджень.

Гендерна квота у 40% присутності жінок у партіях відкрила шлях до активної політики багатьом громадянкам. Їх внутрішня сила змін однозначно вплине на стан суспільного середовища.

В Україні проживає 54% жінок і 46% чоловіків. До останніх місцевих виборів в органах влади інтереси жінок були представлені в середньому лише 18-ма відсотками, у той час як представництво чоловіків сягало 82%.

З квотами є цілий ряд зловживань і махінацій. Про це варто поговорити окремо. Але вони працюють і поступово усувають цей дисбаланс.

Варто пам’ятати: якщо жінок не буде у владі, то не будуть розглядатися – і тим більше вирішуватися – важливі питання захисту материнства і дитинства, рівної оплати праці за однакову роботу, соціального захисту вразливих груп людей, протидії торгівлі людьми і сімейному насиллю. Тому, підтримуючи жінок у владі, ми робимо свій важливий внесок у вирішення складних проблем суспільства.

– Скажіть, які сьогодні основні перепони для розвитку жінки?

– Нещодавно на цю тему проводилось цікаве дослідження NDI (National Democratic Institute) в Україні.

На першому місці жінки називають сімейні обов’язки і завантаженість хатніми справами. На другому – невпевненість у власних силах та можливостях. Далі іде нечесна політична конкуренція, брак навчання чи відповідних навичок, низький рівень матеріального забезпечення, нестача доступу до матеріальних ресурсів. У цей же перелік перешкод входять гендерні стереотипи і негативне суспільне сприйняття жінок-політикинь. 

–  Як можна боротися зі стереотипами щодо ролі жінки у суспільстві, назвіть кілька конкретних кроків, які потрібно втілювати?

 – По-перше, більше говорити на цю тему, виносити на публічне обговорення різні ситуації. До речі, хотілося б подякувати і вам у тому числі, що порушуєте такі теми. Замовчування “консервує” стереотипи і продовжує їхнє життя. Наприклад, я кілька років тому балотувалася на виборах. І хоча я до того працювала в уряді і парламенті, 10 років займалася київською тематикою, була головою громадської ради при КМДА, добре знала, як вирішити проблеми округу, мала 3 освіти, 2 наукових ступені, створила 8 всеукраїнських громадських організацій з кількістю учасників по кілька тисяч, але все одно виборці найчастіше запитували, чи я заміжня. Начебто саме сімейний статус визначає мої професійні знання і можливості.

По-друге, треба підтримувати жінок, організовувати навчання для них, а особливо підтримувати тих, хто наважився балотуватися на виборах. Довіряти їм і вибудовувати конструктивну співпрацю.

По-третє, самим жінкам варто більше розповідати про свої досягнення, труднощі, які завадять успіху, ділитися своїм досвідом і знаннями.

Усі покоління – і молодь, і старші люди – потребують хороших прикладів успішних жінок, які, попри всі перешкоди, все ж таки досягають своїх цілей.

Згадайте, це як коли ви дивитесь якийсь фільм, вболіваєте за головного героя, і у фіналі він нарешті перемагає. Так само і тут, коли ви бачите чужий шлях до  успіху, це почуття перемоги також народжується і у вашому серці. Ви починаєте відчувати у собі силу і ентузіазм здолати якусь свою власну перешкоду. Правда ж? Я думаю, що перемога кожної жінки у подоланні стереотипів – це наш спільний тріумф усього жіноцтва.

– Пані Марино, що б ви могли порадити жінкам, які хочуть себе реалізувати поза межами сім’ї, з чого їм починати?

– Жінка досягає успіху, і при цьому не ламає себе, у тій справі, яку вона дійсно любить і яка розкриває її природні здібності. Триста років тому наш геніальний земляк Григорій Сковорода писав про “сродну працю”. У кожної людини є природні здібності і таланти до якоїсь певної праці, закладені їй при народженні. І завдання людини – знайти цю справу. “Осідлати свою хвилю”, як говорять зараз.

Тому, на мою думку, жінці важливо прислухатися до себе, подумати: “Чим би я займалася, якби у мене було вдосталь грошей і не потрібно було б працювати заради заробітку?”. І знайти ось цю свою “сродну працю”, яка даватиме і сили, і енергію, і хороших однодумців поруч, щоб здолати усі труднощі. Бо якщо ви народилися жінкою, то у вашому житті вони точно будуть.  

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/interview/maryna_burmaka_u_sviti_prozhyvaie_500_milioniv_zhinok_iaki_ne_vmiiut_napysaty_navit_svoie_imia_987895

Залишити відповідь