Пн. Сер 2nd, 2021

Е-лікарняні в Україні: Як правильно отримати листок непрацездатності та отримати гроші за час хвороби

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал


Фото з відкритих джерел

До кінця року сервіс електронних лікарняних має запрацювати у всіх лікарнях

В Україні запровадили електронний лікарняний – зараз триває перехідний період, однак паперових, звичних для людей, листків непрацездатності не видаватимуть.

Як правильно оформити лікарняний за новими правилами та отримати гроші за час хвороби детальніше в матеріалі “Першого Незалежного“.

Правила отримання компенсації за е-лікарняним

З 10 червня Україна поступово переходить на автоматичне формування е-лікарняних – паперові листки непрацездатності більше не видаватимуть. Перехідний період триватиме з червня по серпень поточного року, але уже зараз українські працедавці починають працювати з електронною версією традиційних лікарняних. Це означає, що і паперові, і е-лікарняні є підставою для надання працівникам допомоги через тимчасову втрату працездатності, вагітність і пологи.

В Україні актуальне таке правило – якщо щодо страхового випадку працівника формують електронний медичний висновок замість паперового лікарняного, на його підставі автоматично формується е-лікарняний. Згідно із законодавством, на призначення працівнику матеріального забезпечення відведено не більше ніж 10 календарних днів з дня закінчення періоду дії електронного лікарняного.

Проходження е-лікарняного для виділення коштів застрахованій особі відбувається так:

 • щодо конкретного страхового випадку співробітника формується електронний медичний висновок;
 • на підставі електронного медичного висновку автоматично сформується електронний лікарняний;
 • повідомлення про відкриття е-лікарняного надійде працедавцю у кабінеті страхувальника на сайті електронних послуг Пенсійного фонду України;
 • сформований е-лікарняний стане доступним для перегляду у день його створення, але підставою для надання коштів працівнику забезпечення стане лише після закриття. А у випадку допомоги з вагітності та пологів – відразу після створення;
 • е-лікарняний друкується або залишається в електронному вигляді (на розсуд працедавця);
 • кадрова служба визначає страховий стаж працівника і кількість календарних днів непрацездатності, що підлягають оплаті працедавцем та Фондом соціального страхування України (ця інформація формується у паперовому вигляді або в електронному);
 • е-лікарняний, дані про страховий стаж і кількість днів непрацездатності, що мають бути оплачені, передають до комісії із соціального страхування підприємства;
 • рішення про призначення або відмову у призначенні матеріального забезпечення комісія із соцстрахування підприємства передає до підрозділу бухгалтерії, який нараховує матеріальне забезпечення;
 • бухгалтерія розраховує матеріальне забезпечення на підставі е-лікарняного і рішення комісії із соціального страхування підприємства. Цей розрахунок записується в електронному або паперовому вигляді (на розсуд працедавця) і відображається у бухгалтерських проводках;
 • заповнюється заява-розрахунок і подається до відділення Фонду за місцем обліку;
  подати заяву-розрахунок до Фонду соцстрахування України працедавець має не пізніше 5 робочих днів з моменту прийняття рішення про призначення матеріального забезпечення комісією.
Новини за темою: Впровадження е-лікарняних в Україні: Що варто знати про новації в медичній сфері

Як працює е-лікарняний

До кінця року сервіс електронних лікарняних має запрацювати у всіх лікарнях. У Мінцифри кажуть, що цифрові лікарняні заощадять у державному бюджеті близько 4 мільярдів гривень на рік. Поки ж ми маємо перехідний період, що дозволить українцям звикнути до нововведень.

Е-лікарняний зможуть отримати пацієнти, внесені до електронної системи охорони здоров’я разом з історією звернень до лікаря. Це своєрідний маркер контролю – кому, коли та з яким діагнозом лікар виписав лікарняний, а також для перевірки факту попередніх звернень пацієнта до лікаря.

Видаватимуть і закриватимуть електронні лікарняні за таким алгоритмом:

Під час першого звернення хворого лікар за допомогою свого електронного підпису формує електронний лікарняний листок, який має закритий період хвороби. Період хвороби проставлений у ньому заздалегідь залежно від виду хвороби та автоматично закривається у певний термін. У е-лікарняному лікар має вказати день початку хвороби та день, з якого рекомендовано повернутися до роботи.

Якщо хворий потребує подальшого лікування і продовження дії лікарняного, лікар може подовжити термін дії лікарняного. Для цього лікар створить новий лікарняний, також із закритим періодом.

Лікар вноситиме дані до е-лікарняного у такому порядку:

 • Інформацію про випадок тимчасової втрати працездатності вносять до Електронного реєстру листків непрацездатності (ЕРЛН) за ідентифікаційним номером пацієнта.
 • Кожному лікарняному автоматично присвоюють номер.
 • Після реєстрації лікарняного в ЕРЛН пацієнту за бажанням можуть видати паперове повідомлення про реєстрацію лікарняного.
 • Того ж дня про видачу лікарняного пацієнта СМС-повідомленням проінформує Пенсійний фонд через Електронний кабінет застрахованої особи на порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
 • Повідомлення про видачу лікарняного автоматично надсилається в електронний кабінет працедавця, який є страхувальником пацієнта.
 • Е-лікарняний дає змогу автоматично створити заявку для Фонду соціального страхування, щоб його врахували у страховому стажі та у середній зарплатні.
Новини за темою: Заборгованість із виплати лікарняних досягла 3 мільярдів, – Мінсоцполітики

Переваги е-лікарняного для українців

Економія часу. Після впровадження електронного лікарняного лікарям не доведеться заповнювати багато паперових документів – це зекономить їхній час.

Менше черг. Пацієнту, який отримав лікарняний, не потрібно повторно звертатися до поліклініки, якщо хвороба перебігає згідно з планом лікування. Електронний листок непрацездатності буде закритий автоматично.

Захист від підробок. Електронні листки непрацездатності дадуть змогу мінімізувати ситуації, коли українці надають підробні паперові лікарняні.

Автоматизований процес. Працедавець автоматично отримає інформацію про те, хто зі співробітників перебуває на лікарняному. Не потрібно зберігати паперові лікарняні та передавати їх до Пенсійного фонду. Після отримання даних від медичної системи про формування медичного висновку Пенсійний фонд генерує електронний лікарняний, і його у перший день можуть побачити працедавець та сам хворий.

Конфіденційність. Ані Пенсійний фонд, ані працедавець під час формування електронного лікарняного не побачать інформацію про те, на що хворіє людина і яке лікування їй призначили.

Новини за темою: Зеленський підписав закон про відновлення виплати лікарняних

*************

Електронні лікарняні мають полегшити життя і лікарям, і пацієнтам. За великим рахунком, вони потрібні для мінімізації ризиків, пов’язаних зі звичними паперовими лікарняними, приміром, недобросовісними способами їх видачі та отримання.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zikua.tv/article/e_likarniani_v_ukraini_yak_pravylno_otrymaty_lystok_nepratsezdatnosti_ta_otrymaty_hroshi_za_chas_khvoroby_1006778

Залишити відповідь