Пн. Січ 18th, 2021

Як великий бізнес може стати “містком” для потопаючих дрібних і середніх підприємців

Поділіться записом
Юрій Гаврилечко
Юрій Гаврилечко

Журналіст-аналітик, економічний оглядач

Малі українські бізнесмени протестують біля українського парламенту, 3 грудня 2019 року

EPA-EFE

Коронакриза лише загострила суперечності між економічною політикою, яку проводять розвинені країни, і тими “рецептами”, які вони настирливо нав’язують країнам “третього світу” для, начебто, розвитку їх економік.

Про це пише Юрій Гаврилечко на своїй сторінці в Facebook.

Невеликий лонгрід перед “виходом із карантину” на тему взаємодії МСБ та великого бізнесу

Сама по собі “пандемія” стала своєрідним тригером впровадження політики протекціонізму в багатьох країнах світу. Зовнішні прояви цієї політики дуже схожі і мало відрізняються від країни до країни. В основному, відмінності визначаються тільки обсягами ресурсів, якими володіють уряди. Так, ті, у кого цих ресурсів поменше, пішли шляхом введення обмежувальних заходів по відношенню до імпорту і таким шляхом вирішили підтримати вітчизняного виробника. Ті ж, у кого ресурсів побільше, прийняли та реалізують програми субсидування дрібного та середнього бізнесу, щоб утримати їх “на плаву”.

Однак, і перші і другі у своїх програмах спираються на власний великий бізнес. Як справедливо зазначає Ха-Джун Чанг у своїй книзі “23 Things They don’t Tell You about Capitalism” – капітал має національність. І ця національність збігається з національністю тих, хто володіє цим самим капіталом. Великий бізнес і є власником капіталу. І горе тій країні, де немає великого бізнесу. Її банально купить чужий великий бізнес.

Для обмеження ж впливу бізнесу на політику розвинені країни давно вже винайшли досить дієвий механізм, заснований на протистоянні “пряника та батога”. Де “пряником” є особливі умови ведення бізнесу і доступ до держзамовлень, а батогом – робота антимонопольних органів. І тоді, великий бізнес починає виконувати свою функцію по стабілізації економіки і наданню можливостей для подальшого розвитку середнього та дрібного бізнесу.

Новини за темою: Підтримка бізнесу під час пандемії: Хто отримає компенсацію

Зараз же, коли на носі у нас “вихід із карантину”, саме великий вітчизняний бізнес може стати тим незамінним “містком” для потопаючих дрібних і середніх підприємців. До речі, деякі “титани” не тільки це відчули, але вже й переорієнтували свої процеси в цих цілях. Так, один із найбільших агрохолдингів України МХП (виробник курятини “Наша Ряба”) розгорнув масштабну кампанію з підтримки вітчизняного підприємця. Серед ефективних заходів – не тільки збільшення робочих місць, але і страхування партнерів від валютних коливань, а також закупівля товарів у вітчизняного виробника. МХП зміг використати кризу як можливість розвинути українські компанії, завантаживши їх стабільними замовленнями.

І ось тут з’ясувалося, що “західні партнери” зовсім не такі щирі у своєму бажанні допомогти Україні, і, як тільки посилюються позиції українського великого бізнесу, особливо активно веде ЗЕД, як йому тут же нагадують “ніЗЗЯ”. Один із механізмів нагадування про те, що “ніЗЗЯ” – це горезвісне звертання до “прозорості бізнесу”. А головною перешкодою для середнього і дрібного у роботі з великим якраз і є ця сама “прозорість”, зав’язана на фінансову дисципліну.

В даному випадку, щоб цю саму дисципліну підвищити, треба не вводити нові обмеження для бізнесу і ускладнювати процедури, а діяти строго навпаки: якомога більше спрощувати систему податкового, фінансового та товарного обліків так, щоб навіть самий малограмотний бухгалтер зміг в цьому розібратися.

Саме зараз у влади є унікальна можливість переглянути політику підтримки бізнесу та знайти компромісне рішення, коли великому бізнесу буде вигідно працювати з дрібним, а дрібному буде не страшно “виходити з тіні”, завдяки підтримки великого.

Юрій Гаврилечко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/blogs/yak_velykyi_biznes_mozhe_staty_mistkom_dlia_potopaiuchykh_dribnykh_i_serednikh_pidpryiemtsiv_969422

Залишити відповідь