Ср. Лис 25th, 2020

Війна в Нагірному Карабасі: Азербайджан перерізав надважливу “дорогу життя” регіону

Поділіться записом
Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту “Цензор. НЕТ”

Конфлікт в Нагірному Карабасі наочно демонструє, як невирішені регіональні проблеми можуть з часом призвести до вибуху і більш масштабної кризи
mil.am

Вірменія зазнала поразки в битві за центральний район Карабаху. Вночі 5 листопада підрозділи азербайджанської піхоти перерізали ключову магістраль Лачин-Шуші і домоглися стратегічного успіху – вихід на трасу розриває вірменську оборону в Карабасі надвоє.

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

Тепер все постачання вірменського Карабаху зав’язано на єдину трасу Варденіс-Мартакерт, яка з самого початку війни знаходиться під обстрілом противника. Азербайджан продовжує наступ.

Слід зазначити, що незважаючи на критичну обстановку, вірменська армія продовжує опір, зберігає мотивацію, і, очевидно, ні з одного рубежу не збирається відступати без бою.

Аналіз оперативної обстановки

У ніч з 4 на 5 листопада підрозділи Азербайджанської піхоти прорвалися через гірський масив на трасу Лачин-Шуші. Азербайджанці вийшли на ближні підступи до Шуші, і знаходяться, за заявами вірменських бійців, не далі ніж в 3-4 км від міста, а швидше за все – ще ближче, на одному з відео вірмени ведуть вогонь з 82 мм мінометів, у яких 3 км – гранична дальність.
Азербайджанці використовують сміливу тактику просочування і знаходять розриви в бойових порядках вірмен, причому цілий ряд піхотних підрозділів діє самостійно і у відриві від головних сил. Це показує високий рівень мотивації військ. Разом з тим, використовуючи контроль за трасою, у вірмен виникають вигідні умови для контратак і засідок. От тільки чи є ще сили для таких контратак, коли тріщить остання лінія оборона під Шушею?

Новини за темою: Вірменія близька до втрати Карабаху: Азербайджан вийшов на підступи до Шуші і Лачина

Вірмени активно відпрацьовують район прориву з артилерії і мінометів. Артилерію і танки в гірський масив слідом за піхотою не затягнеш, очевидно, у азербайджанців працюють міномети і гаубиці з великої дальності.

Вірменія зазнала поразки в битві за центральний район Нагірного Карабаху – магістраль Лачин-Шуші
Цензор.нет

Обстановка сприяє обороні – напрямки наступу легко прораховуються, азербайджанці в горах скуті в маневрі. Підтягнути в гори бронетехніку і артилерію вони не можуть. Дрони останні три дні застосовуються епізодично і не надають системної підтримки військам – нових відео немає, а вірменська піхота відкрито пересувається в околицях Шуші великими групами. У цих умовах азербайджанська піхота змушена самостійно вирішувати завдання в контактному бою, а в даних умовах це неминуче призводить до значних втрат і низького темпу просування.

Азербайджанська атака 4 листопада в районі Мартуні була відбита, азербайджанці втратили кілька одиниць бронетехніки.

Активізувалися бої на півночі на хребті Муровдаг, який впритул примикає до траси Варденіс-Мардакерт.

Очевидно, азербайджанське командування, яке не може розгорнути всі сили в гірських районах, буде розтягувати резерви вірмен завдаючи ударів по інших доступних напрямках.

Тим не менш, азербайджанці продовжують прогризати оборону в напрямках Шуші, Мартуні і Чартар. Причому очевидне охоплення Шуші з флангів. Азербайджанський наступ триває, але здатність вірмен його зупинити як і раніше залежить від головного – боротьби за панування в повітрі.

Куди поділися Байрактари?

З 3 листопада Міністерство оборони Азербайджану різко скоротило кількість показів нових відео повітряних ударів. 5 листопада взагалі жодного відео – ні Байрактарів, ні дронів-камікадзе, ні Су-25, які азербайджанці почали активно застосовувати. Вірменські підрозділи не ховаючись вибивають азербайджанців з траси, явно не побоюючись повітряних ударів.

Новини за темою: Як Росія знищує турецькі безпілотники в небі над Вірменією

Очевидно, грає роль комплекс факторів.

По-перше, над Карабахом в районі Шуші, саме в цей час, судячи з відео, низька хмарність, місцями дощ. Тобто дрони повинні знижуватися нижче хмарності, і таким чином, їх можна буде виявити і вразити з різних видів зброї. Ефективність застосування оптико-локаційної станції Байрактара буде низькою, а чутно і видно буде дрони буде відмінно.

По-друге, це означає, що засоби ППО Вірменії все-таки зберігає боєздатність. Інакше замість Байрактарів Азербайджан міг би застосовувати на ключовому напрямку пілотовані штурмовики Су-25, оптимізовані для дій з малих висот, оснащені керованими бомбами. Але штурмовики в таких умовах також не направляють, надаючи піхоті розбиратися самостійно. Значить, все-таки є високий ризик бути збитим.

Не зручна для дронів погода буде в найближчі три дні, хоча в хмарах з’являться прояснення, але 9 і 10 листопада хмари зникнуть взагалі і прогноз обіцяє сонячний день. Якщо вірмени зуміли використовувати цей час для зміцнення ППО – читай, для підвезення до Степанакерта Бук-М1-2 і Тор-2мкм – тоді Байрактарам не вдасться відстрілятися, і стане очевидно, чи зможе ППО зупинити дрони і штурмовики. Якщо ні – то Байрактари швидко винесуть оборону з відкритих висот над Шушею. Шуша під ударом, і її падіння – справа найближчого часу, місто вже фактично стало ареною боїв. А далі, зовсім близько – столиця Карабаху Степанакерт.

Міноборони Вірменії показало реальну обстановку на фронті

Міноборони Вірменії почало об’єктивно інформувати про глибину просування азербайджанських військ. Ця наша карта вперше зроблена майже повністю на підставі відео вірменських військових, які 5 листопада безпрецедентно відкрито показали реальну обстановку в район Лачин-Шуша. Всього два тижні тому, нагадаю, Міноборони Вірменії називало нашу карту на основі відео не об’єктивною, а тепер прийшло нове осмислення ситуації. Як видно, демонстрація правди не призвела до паніки у Вірменії. Країна і воююча армія повністю усвідомлюють критичне становище в Карабасі. Незважаючи на очевидну вже для всіх поразку, вірмени проявляють бойовий дух, і на фронт продовжують надходити резерви. Повчальний урок. При цьому за прикладом Азербайджану з 29 жовтня Вірменія припинила публікувати поіменні щоденні списки втрат. І це ще один повчальний урок. Втрати в людях з обох сторін залишаються значними.

Битва за Карабах триває, ніхто не хоче відступати, ознак морального надлому ні в однієї зі сторін немає, обидві армії зберігають боєздатність, проте після перелому в боях за магістраль перевага Азербайджану продовжує зростати.

Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/blogs/viina_v_nahirnomu_karabasi_azerbaidzhan_pererizav_nadvazhlyvu_dorohu_zhyttia_rehionu_986278

Залишити відповідь