Ср. Гру 2nd, 2020

Смертельний тест на COVID-19: Як західні суспільства провалили боротьбу з коронавірусом

Поділіться записом
The Guardian
The Guardian

Щоденна газета у Великобританії

Чоловік йде перед картонними фігурами засновника Радянського Союзу Володимира Леніна (зліва), президента Китаю Сі Цзіньпіна (праворуч) і президента США Дональда Трампа біля стенду сувенірного магазину в Москві
EPA-EFE

Пандемія COVID-19 похитнула панівну думку про перевагу західних економік, ліберальних цінностей і демократії над азіатськими автократіями і комунітарними суспільствами. США і Європа на тлі “коронакризи” занурюються в затяжну рецесію. То що ж вибрати – наслідувати приклад Китаю або скотитися в антиутопію в дусі Божевільного Макса?

Про це пише The Guardian.

Нам слід зберегти вірність нашим ключовим цінностям, але ми також повинні визнати необхідність комунітарного духу.

Невже COVID-19 – це вірус, який вбив не тільки мільйони людей, але й перевагу західних економік і ліберальних цінностей, а також переконання в тому, що демократія — це найкраща форма правління? Тепер, коли Франція і Бельгія очолили рух Європи назад в загальнонаціональні локдауни, а Велика Британія скоро послідує їхньому прикладу, жодна європейська країна – незалежно від її колишніх показників – не уникне зростання захворюваності. Досвід боротьби з коронавірусом в Сполучених Штатах практично напевно буде коштувати Дональду Трампу президентської посади. Тим часом автократії і комунітарні суспільства в Азії демонструють більш помітні успіхи: у Китаю і цілого ряду азіатських країн виходить одночасно стримувати поширення цього вірусу і розвивати свої економіки. На Тайвані, наприклад, за останні шість місяців не було зафіксовано жодного випадку внутрішньої передачі цього вірусу.

Ніщо з цього не сховалося від уваги представників верхівки Комуністичної партії Китаю, які минулого тижня провели зустріч, щоб обговорити свої плани на найближчі роки – і не на п’ять, а на цілих 15 років. Вони погодилися з тим, що колективний розвиток Китаю під керівництвом Комуністичної партії лежить в основі його досягнень і що тепер цю ідею необхідно ще активніше просувати в його дипломатії – завуальований натяк на китайську ініціативу “Один пояс, один шлях”. Ця вражаюча китайська версія повоєнного Плану Маршалла, тільки набагато масштабніша, закликає партнерів у приблизно 100 країнах світу – в обмін на щедру допомогу на будівництво інфраструктури – погодитися і перейняти характерний для Китаю колективний підхід до економічного і соціального розвитку. І Китай не збирається на цьому зупинятися.

Навіть права людини варто розглядати як право — в колективному форматі — отримувати частку в економічних і соціальних успіхах, а зовсім не як індивідуальну свободу голосувати, діяти і думати незалежно від вказівок держави. Саме тому, що Китай суворо дотримується цих принципів, йому вдалося стримати поширення COVID-19 більш ефективно, ніж Заходу, оскільки китайський уряд скористався своєю загальнонаціональною системою спостереження в дусі антиутопій Орвела, щоб забезпечити дотримання режиму соціального дистанціювання, карантинів і комендантських годин. Тим часом за останні п’ять років ленінський капіталізм Китаю дозволив створити 60 мільйонів нових робочих місць, і цей процес продовжився в 2020 році, незважаючи на COVID-19. У майбутньому, як говориться в комюніке Комуністичної партії, інновації повинні зайняти центральне місце в прагненні Китаю до “якісного” зростання, і до 2025 року країна повинна досягти “самодостатності в сферах науки і технологій”. І китайська влада планує ще збільшити і без того вражаючі суми, які витрачає на розвиток технологій.

Новини за темою: NFAC, Antifa, Black Lives Matter, Back The Blue: Озброєні угрупування, що роздирають Америку

Тим часом західні суспільства й економіки тріщать по швах, а ультраправі розпалюють вуличні протести проти посилення обмежень. У Сполучених Штатах з’явилися незаконні збройні формування, в Італії мафія підбурює до протестів, а в Іспанії ультраправі влаштовують бунти. Демократичний уряд зазнає невдачі, слабшає, і йому варто приготуватися до другої хвилі: вже краще отримати загальну бійку, де у кожного буде шанс, ніж нові неефективні обмеження – саме так звучить гасло правих.

Глобальні фондові ринки переживають свій найгірший тиждень з березня, оскільки стає ясно, що, якою б не була економічна стійкість в Азії, в Сполучених Штатах і Європі її немає, і вони занурюються в затяжну рецесію. Що ми виберемо – наслідувати приклад Китаю або скотитися в антиутопію в дусі Божевільного Макса?

У нас є ще один варіант: відродити в XXI столітті дух “Нового курсу”, уряду Еттлі, Жана Монне і засновників Євросоюзу. У часи, подібні до тих, які ми зараз переживаємо, у прогресивних лідерів в умовах демократій є можливість вирвати ініціативу з рук правих, здобути перемогу на виборах і використовувати свій мандат для того, щоб запустити масштабні економічні та соціальні програми, які будуть працювати. Той повоєнний порядок, який розробили наші попередники – національний і міжнародний порядок, де в основу закладена ідея справедливості, – подарував нам 30 років процвітання і закріпив легітимність демократії. Надалі спроби правих послабити цей порядок, а також байдуже ставлення до зростання нерівності призвели до сьогоднішнього фіаско. Дональдів Трампів і Борисів Джонсонів, а також тієї філософії, яку вони представляють, необхідно позбуватися.

Новини за темою: Президентська гонка в США на фінішній прямій: Чи є у Трампа шанси на переобрання?

Всі ознаки вказують на те, що у вівторок, 3 листопада, американські виборці так і вчинять. Я думаю, що Джо Байден зможе отримати потужний мандат завдяки своєму компетентному, прогресивному центризму, щоб вибудувати більш справедливу Америку. Некомпетентність, різкі коливання в політиці, схиляння перед лібертаріанством, неправомірні претензії і, перш за все, потурання нерівності повинні залишитися в минулому. Тепер потрібно, щоб його адміністрація почала роботу: Байдену доведеться одночасно боротися з поширенням вірусу, закладати основи більш інклюзивного капіталізму, запускати свій “зелений новий курс”, оживляти міжнародні інститути і видимим чином просувати ідею рівності. Протягом наступних 12 місяців з’явиться вакцина, яка йому в цьому допоможе, однак, щоб стримувати поширення вірусу, потрібна насамперед така система грошових допомог, яка дозволить незаможним громадянам у разі хвороби ненадовго відсторонитися від економічного і соціального життя.

Головний урок, який продемонструвала нам Азія, полягає в тому, що комунітарні суспільства, для яких характерна більша рівність, володіють соціальним капіталом і здатністю до взаємної підтримки, необхідними для забезпечення дотримання комендантських годин, режиму самоізоляції, карантину і соціального дистанціювання — навіть серед найбідніших верств населення. На Заході теж можна цього домогтися, тільки іншими засобами, серед яких центральне місце повинні займати щедрі допомоги по хворобі, допомоги для незаможних і можливість брати неоплачувану відпустку. Заможні громадяни повинні взяти на себе частину фінансового тягаря. Тобто зрештою всі повинні взятися за справу в разі ще одного національного локдауну.

У Великій Британії спостерігатиметься паралельний рух. Перемога Байдена продемонструє, що уряд Джонсона – ідіосинкразичний відступ. Його рефлекси – жорсткий Брекзит, розподіл заходів реагування на поширення COVID-19 в залежності від серйозності ситуації, скупість на соціальні допомоги, недовіра до держави, нездатність сформулювати майбутнє бачення економіки і суспільства так, щоб воно здавалося реальним, а також, перш за все, небажання піднімати теми справедливості і рівності – вже застаріли. Якщо нам доведеться пережити ще один виснажливий загальнонаціональний локдаун, Великій Британії час ставати більш справедливою країною. Нам необхідний здійсненний план з будівництва інститутів і компаній, здатних створити інклюзивну економіку, в розвитку якої будуть зацікавлені всі члени суспільства. І ми повинні співпрацювати з Європою.

Репресії і корупція в Китаї – темна сторона його успіху – в кінцевому рахунку захлеснуть його. Ми ж здатні вистояти і залишитися вірними своїм цінностям – але тільки під керівництвом зовсім іншого уряду.

Віл Хаттон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/blogs/smertelnyi_test_na_covid_19_yak_zakhidni_suspilstva_provalyly_borotbu_z_koronavirusom_985786

Залишити відповідь