Пт. Жов 23rd, 2020

Що насправді ховалося за легендарним спалахом люті Хрущова на засіданні Генасамблеї ООН

Поділіться записом
Die Welt
Die Welt

Інформаційна німецька щоденна газета видавництва “Аксель Шпрінгер-ферлаг”

Лідер СРСР Микита Хрущов виступає в ООН
AP Photo

Всьому світу лідер СРСР Микита Хрущов запам’ятався як людина, яка стукала черевиком по трибуні на засіданні Генасамблеї ООН. Але чи було таке насправді? Одні кажуть, що Хрущов дійсно розмахував черевиком, інші — що черевик просто зіскочив з його ноги. Одне безперечно: без спалаху люті не обійшлося.

Про це пише Die Welt.

12 жовтня 1960 року у радянського керівника Микити Хрущова під час засідання Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку стався легендарний спалах люті. Чим це було викликано і як все сталося насправді, читайте в цій статті.

Раптом на столі опинився черевик. Точніше, туфля з світло-коричневої шкіри. Прямо перед цим, пізно ввечері 12 жовтня 1960 року, радянський партійний лідер Микита Хрущов біснувався як божевільний і розмахував руками на трибуні Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй. І ледве він повернувся на своє місце, як в його руці опинилася права туфля. При цьому холерик-комуніст вдоволено посміхався, про що свідчать фотографії, зроблені тієї ночі.

Але чи дійсно Хрущов розмахував черевиком? І навіть стукав ним по трибуні? Цю історію розповідають вже не одне десятиліття. І не менш довго цей епізод заперечували спочатку радянські засоби масової інформації, а тепер і російські.

Дійсно, немає ні фотографій, ні кінокадрів Хрущова з черевиком в руці під час нападу сказу. А так як справжніх фотографій не було, хтось (досі точно не відомо, хто) виготовив досить низькоякісний фотомонтаж. З того часу він курсує по всьому світу — нібито як доказ події.

Новини за темою: “Що ви тут мені шиєте”: Стенограма пленуму ЦК КПРС 1957 року, де Хрущов відстоював свою владу

Правда, учасники того засідання відразу після витівки Хрущова дійсно розповідали, що він розмахував черевиком. Вже у вечірніх газетах 13 жовтня і в ранкових випусках наступного дня здивовані жителі вільного світу прочитали про інцидент, в тому числі в США і в Федеративній Республіці Німеччина.

Однак викладені в газетах версії сильно відрізнялися одна від іншої. За однією з них, Хрущов нібито зняв правий черевик і почав барабанити ним по відкидному столику перед собою — ритмічно, “як метроном”. За іншою версією, Хрущов загрозливо розмахував черевиком. Треті ж очевидці нічого такого не бачили, але клялися, що радянський лідер “просто” поклав черевик на стіл. Питається, навіщо?

Одна з технічних співробітниць ООН, які працювали в той день в залі, розповідала, що хтось наступив Хрущову на п’яту, так що черевик зіскочив з його ноги. Вона загорнула черевик в серветку і передала Хрущову. Тому черевик і попався йому під руку, коли він в люті схопився з місця.

Ймовірно, вже ніколи не вдасться з’ясувати, що конкретно сталося зі злощасним черевиком 12 жовтня 1960 року незадовго до півночі. Але зате точно встановлено, через що генсек ЦК КПРС впав у лють.

На тому вечірньому засіданні йшлося про колоніалізм і його близький кінець завдяки визвольним рухам, насамперед в Африці. Радянська делегація, що постійно прагнула завдавати Заходу дипломатичні поразки, запропонувала тут же провести дебати про “негайне закінчення” колоніального панування у всіх частинах світу. Але дискусія пішла не так, як очікувалося.

Один за іншим оратори із західних країн почали вказувати на пригнічення східноєвропейських народів Радянським Союзом. Делегати країн Східного блоку занервували. Коли ж Лоренцо Сумулонг (Lorenzo Sumulong), представник Філіппін, які отримали незалежність від США в 1946 році, почав критикувати СРСР за те, що той “позбавив народи Східної Європи цивільних і політичних прав”, у Хрущова стався один з його знаменитих нападів сказу.

Шеф КПРС обізвав Сумулонга “дурнем, посіпакою і холуєм американського імперіалізму”. Дико жестикулюючи, він звернувся до африканських народів і запевнив, як він дослівно висловився, “чорних” у своїх особистих симпатіях: “Якщо колоніальні держави не підуть назустріч справедливим вимогам народів колоніальних країн, то у тих не залишиться іншого виходу, окрім як взятися за зброю. Радянський Союз в такому випадку встане на бік тих, хто бореться за звільнення від колоніального ярма”. Коли після цього випаду він сів на місце, коричневий черевик лежав перед ним на столі.

Але і на цьому скандальна сесія не закінчилася. Незадовго до запланованого голосування слово попросив делегат від США Френсіс Вілкокс (Francis Wilcox). Крижаним тоном він повторив: “Якщо вже говорити про кінець колоніалізму, то мова повинна йти і про необхідність надання свободи східноєвропейським народам”.

Тут з себе вийшов румунський делегат Едуард Мезінческу (Eduard Mezincescu), і раніше неодноразово переривав промови західних делегатів ООН. Бризкаючи слиною від люті, цей відданий генеральній лінії комуніст зажадав у голови Генеральної Асамблеї позбавити Вілкокса слова.

Хрущов почав стукати кулаками по столу в знак підтримки цієї вимоги. Окрилений Мезинческу звинуватив голову в “порушенні рівності делегацій” – основоположного принципу організації Об’єднаних Націй.

На цих словах терпіння у головуючого на сесії ірландського дипломата Фредеріка Боланда (Frederick H. Boland) урвалося. Він з такою силою вдарив по трибуні традиційним молотком, що у того зламалася ручка, і заявив: “Враховуючи сцену, яка щойно розігралася перед нами, мені не залишається нічого іншого, окрім як перервати засідання. Перерва”.

З боку представників західних країн пролунали овації на адресу голови, а делегати Східного блоку почали люто протестувати. Збуджені до крайності присутні стали розходитися. Хрущов також покинув зал разом зі своєю командою. У фойє він повідомив журналістам: “Молоток зламався. Це початок руйнування Об’єднаних Націй”.

Як ми тепер знаємо, цього не сталося.

Антонія Кляйкамп

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/blogs/shcho_naspravdi_khovalosia_za_lehendarnym_spalakhom_liuti_khrushchova_na_zasidanni_henasamblei_oon_983946

Залишити відповідь