21.09.2021

“Північний потік-2”: Україна і Польща завдають удару у відповідь

El Pais
El Pais

Іспанська щоденна суспільно-політична газета

Будівництво трубопроводу “Північний потік-2”
Фото з відкритих джерел

Газопровід “Північний потік-2” практично закінчений. Проте Україна і Польща можуть відтермінувати запуск проєкту “Газпрому”.

Про це пише El País.

Сертифікація – це остання перешкода перед тим, як російський газ відправиться по трубах безпосередньо в Німеччину, країну, яка візьме на себе постачання більшої частини цього ключового ресурсу в Європейський Союз. Ця ініціатива матиме глибокі наслідки для політичної арени, яку залишає Ангела Меркель.

“Україна наполягатиме на тому, щоб російський газопровід працював виключно відповідно до європейського законодавства, – заявляє Світлана Заліщук, радник з міжнародних питань голови правління української газової компанії “Нафтогаз”. – Європейські правила перешкоджають тому, щоб “Північний потік-2″ ставав інструментом для маніпуляцій Кремля. Тому сертифікація стане важливим тестом для Європейського Союзу: чи зможе він захистити власні норми, коли йдеться про великі гроші”.

Боротьба за “Північний потік-2” йде в судах, що може дозволити Польщі та Україні відкласти його запуск на багато місяців. Є два відкритих фронти, і обидва з прецедентами на користь Києва: принцип європейської солідарності та директиви ЄС, що регулюють лібералізацію ринку газу й електрики та відомі як Третій енергетичний пакет. У першому випадку мова йде про перемогу Варшави в справі Opal в суді ЄС. Тоді суд скасував дозвіл, даний Брюсселем Берліну, на використання цього трубопроводу по максимуму, що ставило під загрозу енергетичну безпеку Польщі та Словаччини, скорочуючи проходження газу їхньою територією. Що стосується Третього енергетичного пакета, Верховний суд Дюссельдорфа відхилив заявку російського “Газпрому” на звільнення від головного принципу цього антимонопольного законодавства: виробництво і дистрибуція газу повинні бути розділені, щоб сприяти конкуренції та забезпечити доступ третім особам.

Зростання цін

“З “Північним потоком-2″ Німеччина отримає дешевший газ, проте інші країни будуть платити більше, а виробництво газу стане менш конкурентним, це не солідарний крок”, – попереджає Сергій Макогон, генеральний директор “Оператор газотранспортної мережі України”. При цьому компанія впевнена, що ціни знизяться, якщо прибрати монополію “Газпрому” щодо “Північного потоку-2”: “Це не єдиний виробник газу в Росії, є сотня інших, здатних експортувати газ в Європу, наприклад, НОВАТЕК”. Однак Костянтин Симонов, директор Фонду національної енергетичної безпеки, цю думку не поділяє: “Європейські компанії можуть закуповувати його навіть в Ленінградській області, якщо хочуть, однак, згідно з російським законодавством, тільки у “Газпрому”, оскільки він має монополію на експорт”.

Новини за темою: Три удари по “Північному потоку-2”: Як США і Німеччина можуть нівелювати ризики для України

Всі експерти, схоже, впевнені в тому, що газопровід буде функціонувати, питання тільки в якому обсязі. За словами Симонова, “цілком можливо, що суд скоротить його до 50%”, так збережеться транзит через Україну, як під час своєї останньої зустрічі з Ангелою Меркель і обіцяв Володимир Путін. Однак, на думку Георга Цахманна (Georg Zachmann), дослідника Bruegel, “у “Газпрому” висока квота на газ, і він буде дуже сильно тиснути на владу”, щоб мати можливість максимально його використовувати. Тому, як він вважає, “Європа повинна залучити в гру Україну”.

У справі замішана як політика, так і економіка. “Хоча може здатися зовсім інакше, те, що для Києва газ стане дорожче, неправда; це не залежить від близькості до продавця, – заявляє Віллем Коппульс (Willem Coppoolse), три десятиліття пропрацював на східному ринку на таких гігантів як EDF, GDF Suez і “Нафтогаз”. – З моменту лібералізації сектора ціна встановлюється в центрах європейського ринку. Якщо Росія не продаватиме газ Україні, вона купить його в інших, але за нинішньої волатильності, це не так важливо”. За його оцінкою, різниця може становити близько 20 центів, при тому що за рік ціна на природний газ зросла із семи до 45 євро за мегават-годину.

Нові умови

У будь-якому випадку Україна знайшла своє місце в нових умовах. “У нас найбільші сховища газу в Європі”, – підкреслює Макогон. 31 мільярд кубометрів газу перетворюють країну на стратегічний резерв для блоку на випадок скорочення постачань і коливання цін. Крім того, країна ідеально підходить Польщі, яка намагається отримати енергетичну незалежність від Німеччини завдяки доступу до газопроводів Туреччини та Болгарії, і яка натомість може запропонувати Києву зріджений природний газ, який приходить в польські порти з різних частин світу. Іншими словами, так у східній області Європи може консолідуватися альтернативний політико-економічний блок.

Дійсно, нещодавно міністри закордонних справ України та Польщі виступили з критикою угоди між Вашингтоном і Берліном, яка зняла обмеження з газопроводу, оскільки “це дозволить Росії зміцнити розбіжності між НАТО і ЄС”. Цю гру також зазначає і Заліщук, радник голови правління “Нафтогазу”: “Адміністрація США обмежила санкції, щоб спробувати створити альянс із Берліном для боротьби з Китаєм”.

Новини за темою: Чи підірвуть українську газову трубу після запуску “Північного потоку-2”?

“Якщо Україна перестане бути країною транзиту газу, Росія почне поводитися більш агресивно на сході. Труби розташовані всього за 70 кілометрів від Донбасу”, – попереджають в компанії “Оператор газотранспортної мережі України”. До речі, протистояння з Росією позбавляє Київ його основних запасів газу, економічної альтернативи тим трьом мільярдам доларів, які вона втратить, переставши бути транзитною зоною. “Потенційні родовища Чорного моря могли б перетворити Україну на експортера газу, проте Росія перешкоджає його видобутку після незаконної анексії Криму”, – заявляє Заліщук.

Той факт, що Європейський Союз залежить від російського газу незаперечний. За даними Євростату, у 2020 році блок спожив 394 мільярдів кубометрів газу. З них 43% були імпортовані з Росії та тільки 13 відсотків вироблені в ЄС. Крім того, завдяки “Зеленому пакту для Європи” газ став основним джерелом забруднення, оскільки пріоритет полягає у відмові від вугілля й атомної енергії. “20 років тому “Газпром” не мав такої ваги в Європі”, – стверджує Коппульс. Однак Симонов пом’якшує фарби: “Росія експортує газ в Західну Європу вже 50 років, із часів, коли вона була нашим ідеологічним противником, і жодного разу кран не перекривався”. Виняток становлять газові війни з Україною у 2006 і 2009 роках, коли частина Європи залишилася без постачання посеред зими.

Хав’єр Куеста

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zikua.tv/blogs/pivnichnyi_potik_2_ukraina_i_polshcha_zavdaiut_udaru_u_vidpovid_1011001

Залишити відповідь