Сб. Чер 12th, 2021

Окрема каста Зеленського, або Чому законопроєкт про олігархів – це спектакль для бідних

Сергій Звиглянич
Сергій Звиглянич

Журналіст

Поняття “олігарх” не існує в жодній країні світу з відкритих джерел

Законопроєкт Володимира Зеленського про олігархів – вершина законодавчого абсурду. Зусиллями Офісу президента олігархів виокремлюють в особливу касту суспільства, яка регулюватиметься окремим законом. Якщо за Леоніда Кучми олігархат в Україні народився як явище, то за Зеленського він буде юридично оформленим. При цьому робиться це настільки непрофесійно, що обійти дію закону можна буде без особливих проблем. А за бажанням норми закону можна буде оскаржити в судах, аж до ЄСПЛ, оскільки “олігархічний” законопроєкт Зеленського порушує права людини та українське законодавство. Зокрема присвоює РНБО нові каральні функції.

Отже, Зеленський хоче називати олігархом людину, яка відповідає щонайменше трьом із таких ознак:

  1. бере участь у політичному житті;
  2. має значний вплив на засоби масової інформації (у тому числі інтернет-ЗМІ);
  3. є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб’єкта господарювання, є суб’єктом природних монополій або посідає монопольне (домінувальне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
  4. вартість активів особи перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (2,27 млрд грн, або 83 млн дол. – це вся перша сотня українського “Форбс”).
Новини за темою: Законопроєкт про медіарейдерство, а не про боротьбу з олігархами

Що тут не так? Розберемо на прикладах.

Стаття 3 законопроєкту нібито дає розшифровку, що є участю в політичному житті. Умовний Рінат Ахметов не є чиновником і не керує партією. Отже, державі потрібно довести, що він фінансував політичну партію (та ніхто прямо не дає грошей), або що умовний прем’єр-міністр Шмигаль є пов’язаною особою з Ахметовим (і як це юридично довести?), або що Ахметов фінансував політичні мітинги (невже будуть брати свідчення у бабусь із плакатами?).

Стаття 4 намагається роз’яснити нам, що є “значним впливом на засоби масової інформації”. Тут вже простіше, але норма стосується в основному великих медіа, а як бути із сотнями сайтів, де часто встановити бенефіціара неможливо?

Про монополії окремої статті в законопроєкті немає. Це повинен буде вирішувати Антимонопольний комітет. Але якщо АМКУ, маючи всі важелі (насправді не має) для боротьби з монополіями, ніяких дій щодо олігархів не робить, з чого б Комітету бути загрозою для багатіїв у майбутньому? Ймовірно, спочатку потрібно було б посилити позиції АМКУ, зробити орган незалежним.

Ну і незрозуміло, хто і як буде рахувати активи олігархів. Візьмуть список “Форбс”? Адже мало того, що багато активів записано на офшори та підставних осіб, та ще й офіційний бізнес в Україні оцінити неймовірно складно. І до того ж це дуже суб’єктивно. Під нижню планку у 2,27 млрд грн потрапляє понад сто осіб в Україні, якщо вірити списку “Форбс”. Кожного потрібно буде перерахувати.

Щоб вважатися олігархом, потрібно відповідати трьом із чотирьох ознак. Щонайменше 1 і 3 із цього списку вище стануть чудовою підмогою для тих олігархів, які не захочуть потрапити під дію закону, щоб у суді оскаржувати свою “олігархічність”.

Ок, із критеріями все дуже слизько. Зважаючи на це, влада чудово перестрахувалася, поклавши всю відповідальність за визнання людини олігархом на колективний орган – РНБО. Але біда в тому, що це невластива для такого органу функція. Окрім цього, щоб бізнесмена визнали олігархом, має надійти подання Кабміну, члена РНБО, Національного банку України, Служби безпеки України або Антимонопольного комітету України. Тобто бюрократизацію і можливість для блокування передбачено із запасом.

Для тих “нещасних”, кому “пощастить” потрапити до реєстру олігархів (а такий створять, і його вестиме РНБО), заборонять фінансувати політичні партії (як, якщо це можна зробити через підставних людей або офшори?), брати участь у великій приватизації (як, якщо можна купувати через офшори?). Окрім того, олігархи будуть змушені подавати окрему декларацію.

Новини за темою: Проблема не тільки в олігархах, або Українська система корупційного симбіозу

У самому реєстрі будь-який охочий зможе побачити інформацію про контакти олігарха з держчиновниками. Мабуть, це найсмішніший момент законопроєкту. Президент Зеленський, який обіцяв прозорі відносини бізнесу і влади, за два роки здійснив десятки таємних зустрічей з олігархами, його найближчі помічники – ще більше. Це було зафіксовано журналістами, і цих питань Зеленський уникає. Зараз Зеленський хоче зобов’язати себе, прем’єра, міністрів, нардепів, генпрокурора, його заступників, голову СБУ і його заступників, керівництво Нацбанку, ЦВК, РНБО, голів місцевих держадміністрацій, суддів КСУ, начальників правоохоронних органів і низку інших чиновників звітувати окремою декларацією наступного дня після зустрічі з олігархом.

Виникає просте запитання – а навіщо умовному Ахметову чи Коломойському зустрічатися із Зеленським чи Єрмаком? Адже можна відправити “гінця” до ОП або прийняти “посильного” з Офісу президента. Та й хто перевірить, чи були контакти президента або прем’єра з олігархами? Думаєте, СБУ “здасть” Шмигаля, якщо той поговорить телефоном із Коломойським?

Як висновок можна сказати наступне.

Поняття “олігарх” не існує в жодній країні світу. Навіщо його запроваджувати в юридичну сферу – незрозуміло. Прославимося на весь світ.

Стаття 24 Конституції говорить нам, що “громадяни мають рівні конституційні права і свободи та рівні перед законом. Не може бути привілеїв або обмежень за ознаками… майнового стану”. Це дозволить “потерпілим” оскаржувати закон у КСУ та ЄСПЛ.

Норми законопроєкту виписано таким чином, щоб Реєстр олігархів можна було регулювати ручним чином. Раніше глава РНБО говорив, що є 13 бізнесменів, які підпадають під дію майбутнього закону. Припустимо, їх буде включено до реєстру. Що їм завадить вести все ту ж діяльність, що і зараз, але через інших осіб? Жодних бар’єрів немає. Жодного покарання за це не передбачено.

У законопроєкті прописано одну нехитру лазівку, як уникнути потрапляння до реєстру олігархів. Власне, Банкова вимагає від олігархів продати свої ЗМІ. Зрозуміло, що ніхто їх за ринковою ціною купувати не буде. А ось за безцінь їх можуть підібрати лояльні до ОП “неолігархи”. Адже давно кажуть, що Зеленському потрібен свій канал.

А якщо метою законопроєкту є перекроювання на медіаринку, то логічно, що інші аспекти олігархічної діяльності зовсім не цікавлять Зеленського. Не йдеться про посилення боротьби з монополіями, олігархів не змусять платити податки за прогресивною шкалою, правду кажучи, їм навіть не будуть вставляти палиці в колеса в політиці.

Але навіть такий нехитрий законопроєкт влада примудрилася виписати настільки слабо, що їй буде важко домогтися своїх цілей. Ніхто з олігархів не постраждає, як не зміниться орбіта Землі після ухвалення чергового закону Верховною Радою. Проти природного дуже складно боротися буквою закону.

Сергій Звиглянич

Оригінал – на сайті 112ua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zikua.tv/blogs/okrema_kasta_zelenskoho_abo_chomu_zakonoproekt_pro_oliharkhiv_tse_spektakl_dlia_bidnykh_1004440

Залишити відповідь