Пт. Січ 22nd, 2021

Неминуче зростання заражень й смертей від COVID-19: Як захиститися групам ризику?

Поділіться записом
Андрій Волянський
Андрій Волянський

Завідувач кафедри імунології та мікробіології в ХМАПО


Сергій Карпухін/ТАСС

Наразі в Україні діє посиленний карантин, який уряд ввів з 8 до 24 січня включно. Проте такі обмеження не стали ефективним іструментом протидії коронавірусній інфекції й очікується зростання захворюваності та летальних випадків.

Про це пише Андрій Волянський на своїй сторінці в Facebook.

COVID-19. Україна. Локдаун. Захист груп ризику.
Мало-помалу Україна перетнула позначку 20 тисяч летальних випадків. Через 10 днів закінчиться абсурдний напівлокдаун, який вперта виконавча влада так і не скасувала, незважаючи на очевидне зниження захворюваності і наступних смертей протягом двотижневих свят (малюнок 1). Словами міністра: “Введення з 8 по 24 січня посиленого карантину вкрай необхідно для того, щоб максимально збити цю хвилю і пройти її без колапсу до весни поточного року”. Тобто навесні міністр не виключає колапсу.


Фото з відкритих джерел

Що нас чекає далі? Далі буде неминучий підйом захворюваності і кількості летальних випадків. І тут можливі варіанти від 200 смертей на добу до 400 і більше. Ситуація в Польщі (300-500 щоденних летальних випадків) і Німеччині (500-1000), що вступили в етап швидкого зростання одночасно з Україною в жовтні – тому підтвердження. У будь-якому випадку, за відсутності вакцин, Україні доведеться пройти першу хвилю ціною 40-60 тисяч летальних випадків до літа 2021 (малюнок 2).


Фото з відкритих джерел

Багатомісячні “серйозні” розмови про отримання значної кількості вакцин Україною з різних джерел вже на початку року – поки не більше, ніж розмови. Навіть, якщо китайська вакцина буде зареєстрована в січні (а це малоймовірно, тому що поки вона не прекваліфікована ВООЗ і повинна проходити не прискорену, а стандартну процедуру реєстрації) і 1,9 млн доз китайської вакцини будуть куплені – це мізерно мало навіть для груп ризику. Я б наполегливо рекомендував виконавчій владі не займатися дурницями і не прищеплювати в першу чергу медиків і силовиків.

Вакцинувати потрібно спочатку людей старшиз за 75 років (приблизно 3,1 мільйона чоловік), тому що ці 8% популяції дають 60% летальних випадків. Людей 65-74 років – пізніше, тому що їх 4 мільйони (10% населення, близько 20% всіх летальних випадків). Одночасно з найстаршими варто прищепити медиків з груп ризику – старших за 65 років і тих, що страждають хронічними захворюваннями (приблизно 100-200 тисяч). Зрозуміло, перед щепленням перевіряти наявність антитіл і не вакцинувати імунних. Міф про масові повторні випадки і нестійкість захисту не має будь-якого вагомого наукового підтвердження, він потрібен для підтримки в суспільстві розуміння необхідності глобальної вакцинації.

Новини за темою: Серцеві напади й ракові пухлини: Чи стануть люди вмирати частіше після вакцинації від COVID-19?

Протягом грудня завантаженість 66 тисяч ковідних ліжок впала з 50% до 35%. На 12 січня показник ще нижчий – 33%. Очевидно, що можливість оголосити локдаун (в українській термінології “посилений карантин”) слід було б приберегти на лютий-березень, якщо, скажімо, середня завантаженість перевищить 60%, по окремих областях – 80-90%, а кількість щоденних смертей буде вище 400.

Вкотре хочу хоча б через ФБ порекомендувати виконавчій владі розпочати адресний захист груп ризику. ХОЧА Б ЗАРАЗ. Це найефективніший спосіб зниження кількості госпіталізацій (відповідно, завантаженості ліжкового фонду) і смертей. Дуже багато в захисті груп ризику залежить від самих людей. Але держава може (повинна) забезпечити своєчасну і адекватну медичну допомогу крім COVID всім категоріям осіб, які її потребують.

Як захищати групи ризику

Для початку потрібно зрозуміти, хто відноситься до груп ризику.
Найбільше даних для аналізу зараз в США, тому всі наступні цифри взяті з сайту CDC.

Вік. Серед офіційно інфікованих людей старших за 85 років помирає 20%. 11% – у групі 75-84 роки. 4% – у групі 65-74 роки. І 1,2% серед людей 50-64 років. 40-49 років – 0,3%. 30-39 років – 0,11%. 18-29 років – 0,03%. Діти – 0,01%.

Стать. У США чоловіки помирають набагато частіше. У вікових групах 18-29 років і 65-74 роки – в півтора рази. У групі 30-64 роки – в два рази частіше.

Групи медичного ризику (CDC):

 • Рак;
 • Хронічні захворювання нирок;
 • ХОЗЛ;
 • Синдром Дауна;
 • Порушення серцево-судинної системи;
 • Стан після трансплантації;
 • Ожиріння;
 • Вагітність;
 • Спадкова анемія;
 • Куріння;
 • Діабет 2 типу.

А також (лімітовані дані):

 • Астма;
 • Цереброваскулярні захворювання;
 • Муковісцидоз;
 • Гіпертензія;
 • Імунокомпрометуючі стани (пересадка кісткового возга, імунодефіцити, ВІЛ, застосування імуносуспресорів, в т. ч. гормонів);
 • Деменція та ін. неврологічні розлади;
 • Захворювання печінки;
 • Фіброз легенів;
 • Таласемія;
 • Діабет першого типу.

Я б прибрав з цього списку вагітних, тому що за даними того ж CDC летальність 0,12%
Що робити людям з груп ризику? Важливо: стосується тих, хто не хворів (не має антитіл). Перехворіли або мають позитивний тест на антитіла.

Новини за темою: Смерть і розпач через COVID-19, або Чому хворих нікому лікувати

Найголовніше: не хвилюватися. Інфікування зовсім не означає неминучу смерть. Помирає від 1 до 20%, враховуючи те, що більша частина інфікованих не фіксується – 0,5% – 5%.

Для літніх людей

Дотримуватися масочного режиму і дистанціювання в закритих приміщеннях, особливо невеликих (ліфт, офіс, маршрутне таксі), особливо багатолюдних, особливо при тісних контактах (черга, транспорт і т.п.). Не користуватися маскою понад 2-3 години. Використані маски не намагатися надягати повторно.

Провітрювати приміщення РЕГУЛЯРНО. Намагатися контролювати параметри повітря-температура 18-22°С, вологість 50-60%. Гуляти ОБОВ’ЯЗКОВО.

Вранці – контрастний душ.

Фізичні навантаження – по можливості. Пробіжка, велотренажер, скакалка, танці і т.п. цілком допустимо під час тренування підвищення пульсу до 150 і частоти дихання до 30-40.
Вакцинуватися проти пневмокока і грипу.

Раз на місяць здавати тест на антитіла.

Після появи вакцини проти COVID прищепитися.
При можливості вибирати вакцину – вибирати безкоштовну.
Повноцінне харчування.

При ризику інфікування (контакт з хворим) – противірусні препарати в профілактичних дозах і/або фітопрепарати, аспірин в кардіодозах на 10-15 днів. Профілактичний прийом антибіотиків не потрібен!

Для людей з хронічними захворюваннями актуально все перераховане вище. Крім цього важливо не запускати свою патологію. При загостренні не чекати спаду епідемічної хвилі – можна не дочекатися. Звертатися за профільною допомогою і намагатися перевести свій стан в ремісію.

Велика відповідальність лежить на рідних і близьких людей з груп ризику, соціальних працівниках, волонтерах. Бажано їм самим не застосовувати респіратори при спілкуванні з вразливими особами. Бажано їм самим періодично контролювати появу антитіл. Бажано не дозволяти людям з груп ризику цілувати дітей-онуків-правнуків, спілкуватися без маски. Намагатися обмежувати непотрібну активність (Ні, я піду в магазин!) і одночасно переконувати гуляти в парку і не забувати провітрювати.

Всіх зі святами! Душевної рівноваги, оптимізму, здоров’я!

Питання для дискусії. Чи треба купатися в ополонці в цьому році на Водохреща 19 січня?
ІМХО. Якщо ви це робили раніше – треба.

Андрій Волянський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/blogs/nemynuche_zrostannia_zarazhen_i_smertei_vid_covid_19_yak_zakhystytysia_hrupam_ryzyku_992881

Залишити відповідь