Пн. Бер 1st, 2021

Гривня помітно зміцнилася: Що відбувається на валютному ринку України?

Поділіться записом
Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії “Dragon Capital”

Фото з відкритих джерел

Кінець січня – початок лютого ознаменувався зміцненням гривні, до того ж останнім часом більш помітним. Що відбувається?

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

По-перше, треба зрозуміти, що перед тим, як зміцнитися, гривня ослабла. Це сталося перед Новим роком. Традиційна слабкість національної валюти. І вона спричинена не фундаментальними факторами, а суб’єктивними. А саме – Мінфін дуже активно витрачав гроші. Український уряд у принципі відзначився тим, що у грудні викидає на ринок дуже багато гривні. Так вже організовано бюджетні виплати, що значна частина з них припадає на грудень.

Ми всі бачили, як наприкінці грудня закопують в обледенілу землю нові дитячі майданчики. Це звична історія. Цьогоріч вона була обтяжена ще й тим, що тривалий час держскарбниця була порожньою, мов хто вимів. Уряд не виконував план із запозичень, тому що гроші ніхто не давав і, відповідно, не міг ці гроші витратити. І тільки наприкінці року на тлі звістки про те, що МВФ таки направить в Україну віртуальну місію, вдалося залучити необхідну суму. І тут же майже всю її витратити. Що негайно позначилося на курсі гривні.

Новини за темою: Про цифрові валюти центральних банків, або Коли НБУ випустить е-гривню

Таким чином, гривню просто хитнуло, і вона неминуче мала повернутися до об’єктивних показників. Що ще допомагає?

По-перше, те, що у світі залишається дуже багато грошей. Їх просто нікуди дівати. І в такі часи іноземні інвестори готові вірити в Україну і вірити у гривню та активно купувати номіновані у гривні державні облігації. У підсумку ми бачимо активну купівлю ОВДП нерезидентами. Вони заходять, продають свої кровні долари, купують гривню і вже на неї купують облігації.

По-друге, суперкон’юнктура на світовому ринку сировини. Тут вам і руда з металом, і продукти харчування. З одного боку, відновлення світової економіки і торгова війна між Австралією і Китаєм, від якої виграють українські сталевари і рудокопи. Це допомагає як краще грати певним футбольним командам, так і призводить до зростання виручки від експорту, а значить, підтримує гривню. З іншого боку, проблеми з урожаєм 2020 року, коли погода була несприятливою, зокрема в Україні, призвели до зростання цін на пшеницю і кукурудзу. І ці долари теж заходять в Україну. Не всі, але частково.

Отже, ми маємо тренд зміцнення національної валюти. І якщо Нацбанк не опиратиметься, то тренд збережеться і гривня легко може дійти до 27, а може, й далі. Поки не зустріне загороджувальний вогонь НБУ. Все-таки регулятор добре пам’ятає, чим закінчилося зміцнення гривні для Смолія.

Як довго це може тривати? Найближчі місяці це точно. Якщо, звичайно, погода на світових ринках не зміниться. Вже ближче до другого півріччя стануть актуальними інші питання, зокрема, щодо співпраці України з МВФ, яка зараз начебто є, але грошей немає.

Поки що інвесторів це влаштовує. Особливо з огляду на те, що вони більш ніж благодушно налаштовані під вагою зайвих грошей. Проте з наближенням вересня і виплат за зовнішнім боргом вони почнуть ставити дедалі більше запитань.

Але це буде вже після літа. І це зовсім інша історія.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zikua.tv/blogs/hryvnia_pomitno_zmitsnylasia_shcho_vidbuvaietsia_na_valiutnomu_rynku_ukrainy_995529

Залишити відповідь