20.10.2021

Формула здорового харчування: Як уникнути “поломок” серця і судин

Оксана Скиталінська
Оксана Скиталінська

Лікар-дієтолог

Серце дуже вразливе до стресів, фізичних і емоційних перевантажень
Pexels

Для того, щоб серце працювало як годинник необхідно позбутися від шкідливих звичок і змінити підхід до прийому їжі. Як правильно вибудувати свій раціон харчування?

Про це пише Оксана Скиталінська на своїй сторінці в Facebook.

“Слухай своє серце”, – каже народна мудрість. Не знаю, як саме ми можемо почути своє серце, але воно точно заслуговує на особливу увагу, оскільки завжди в роботі, коли ми радіємо, хвилюємося, плачемо, спимо та стрибаємо. А сьогодні в світі відзначають День Серця.

Серце дуже вразливе до стресів, фізичних та емоційних перевантажень. Всяке емоційне збудження викликає викид різних гормонів в кров (гормони стресу, стероїдні гормони та ін.), які мобілізують жирні кислоти із жирової тканини, що веде до утворення ЛПНЩ та ЛПДНЩ (так званого поганого холестерину), гіперглікемії (зростання рівня цукру в крові), та підвищення згортання крові (підвищується ризик тромбозів, інсультів, інфарктів).

Негативні психоемоційні реакції, на відміну від позитивних, мають атерогенну дію, тобто стимулюють утворення та відкладання “бляшок” на внутрішній поверхні судин.

Новини за темою: До яких хвороб призводить надмірне вживання алкоголю та як з цим боротися

Пошкодження судин спричинюється курінням (сигарети, вейпи тощо), а також вживанням великої кількості алкоголю та кави (понад 6 чашок). Алкоголь сприяє підвищенню в крові вмісту ліпідів (жирів), а також викликає ураження печінки (стеатоз).

Гіподинамія сприяє порушенню ліпідного обміну (ожиріння, атеросклероз, запалення), в той час, як помірні фізичні навантаження мають протилежний ефект.

ТОМУ.

Найкраще, що ми можемо зробити – це попередити і уникнути “поломок” серця та судин.

Для того, щоб серце працювало, як годинник, для початку достатньо відмовитися від шкідливих звичок і щодня рухатися, причому рух має бути різний, не лише ходьба, але і легкі (або складніші, все індивідуально) вправи.

Серце не любить надмір насичених жирів, тому навіть сметану, вершки, масло, жирні сири вживати в міру, не забуваючи, що це продукти концентровані.

Новини за темою: Напій, який значно покращує роботу мозку, – дослідження

Серце любить ненасичені жири, особливо, мононенасичений жир (оливкову олію), омега-3 жири (морська риба, 1-2 рази в тиждень, горіхи, насіння льону). Проте сильно просолений оселедець та копчена скумбрія не принесуть користі, бо забагато солі та шкідливих сполук. А корисними горіхи будуть лише тоді, коли їх не занадто багато, особливо для тих, хто має зайву масу тіла.

Погано на серце впливає фруктоза (її продають у яскравих пакетиках в якості заміни цукру, а також додають у “здорові” солодощі, тому читайте етикетки). Фруктоза підвищує вміст тригліцеридів в крові (прискорює атеросклероз швидкими темпами), сприяє підвищенню артеріального тиску, робить нечутливими клітини до інсуліну, підвищує вміст сечової кислоти. Фруктоза із фруктів, якщо їх не їсти кілограмами, не шкідлива. Але все одно, кращий фрукт – це овоч.

І навіть глюкоза, коли її забагато (всякі солодкі напої, тістечка і тп) спричинює утворення шкідливих продуктів, які ушкоджують серце та судини.

Новини за темою: Як дожити до старості без хвороб, або Вчені відкрили секрет довголіття? Дослідження

Якщо написати формулу харчування для здоров’я серця, то вона виглядає так:

Б+К+Ж, що означає, що під час основного прийому їжі на ній мають бути ТРИ важливі компоненти:

  • Білки (або яйце/ риба/нежирне м’ясо/нежирний сир або бобові/гриби);
  • Клітковина (листова зелень/різнокольорові овочі/каші/фрукти/ягоди);
  • Жир (оливкова олія, горіхи, морська риба/водорості).

І з цього набору продуктів вже комбінуєте сотні страв: салати, рагу, соте, запіканки, і насолоджуєтеся життям.

Оксана Скиталінська

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zikua.tv/blogs/formula_zdorovoho_kharchuvannia_yak_unyknuty_polomok_sertsia_i_sudyn_1013454

Залишити відповідь