27.11.2021

Ескалація міграційної кризи на польсько-білоруському кордоні: Загрози для України

Максим Ялі
Максим Ялі

Політолог

Нелегальні мігранти з території Білорусі продовжують намагатися перейти кордон із Польщею

Фото з відкритих джерел

З кожним днем ситуація на польсько-білоруському кордоні продовжує загострюватися. Як будуть розвиватися події, та в чому головна небезпека для України?

Про це пише Максим Ялі на своїй сторінці у Facebook.

Так, у неділю, 14 листопада, група нелегальних мігрантів, під час чергової спроби прориву польського кордону, закидала камінням співробітників поліції Польщі. Один із каменів влучив у голову поліцейського. Від серйозної травми його врятував шолом. В ході ще одного інциденту було затримано 22 мігранти з Іраку, які раніше, у складі групи з 50 осіб, зуміли зруйнувати частину загородження на кордоні та прорватися на територію Польщі. Євросоюз і польський уряд назвали події, що відбулися, найскладнішим моментом з початку кризи на кордоні.

А вже вчора мігранти покинули свій табір і стовпилися біля пункту пропуску “Брузги” на трасі. За підрахунками польських силовиків, їх близько 3,5 тис. осіб. Кордон охороняють військові та поліцейські, які пригнали водомет. У білоруській прикордонній службі відзначають, що біженці “підкреслюють свої виключно мирні наміри та готові до будь-якого розвитку ситуації, на чолі колони – жінки з маленькими дітьми”. У стихійному таборі, де мігранти провели тиждень, нікого не залишилося: з польського боку видно лише дим від погашених багать. Польські прикордонники вже почали застосовувати водомети та шумо-світлові гранати для того, щоб не підпускати найбільш агресивних мігрантів до загороджень, які намагаються їх пошкодити.

У попередній статті я назвав основні цілі, які переслідують Лукашенко і Путін, штучно створюючи міграційну кризу на кордоні з Польщею.

Фактично, Лукашенко особисто підтвердив мої припущення у своєму інтерв’ю шеф-редактору російського журналу “Національна оборона” Ігорю Коротченку. А саме, що таким чином він мстить урядам Польщі та країн Балтії за підтримку масових протестів у Мінську рік тому після фальсифікації результатів виборів у Білорусі, а також ЄС в цілому за введення проти його режиму санкцій: “Ви ввели проти мене санкції, проти білорусів. Ви пішли на гібридну війну проти Білорусі (ЗМІ, економіка, політика, вже до військового, безпеки, дісталися). І ви, мерзотники, божевільні, хочете, щоб я вас захищав, від мігрантів в тому числі? Я не логічно міркую? Ви це влаштували – отримайте”.

Новини за темою: Голодні бунти та потоки біженців: Світ за крок до нової хвилі масових протестів

Крім того, Лукашенко у своєму інтерв’ю очікувано звинувачує Польщу в порушенні гуманітарного права і жорстокості польських прикордонників, тим самим нівелюючи відмінності в діях власних правоохоронних органів під час придушення масових протестів рік тому і європейських. Якщо спростити, то посил звучить так: “Ви – європейці, нічим не краще, ніж я.” Наведу кілька найбільш наочних цитат з інтерв’ю:

Лукашенко: – …І ті, хто у нас залишається, ось, припустимо, вони там виштовхнули, побили, – вагітні, ось серед цих людей на восьмому і дев’ятому місяці вагітні жінки…

Коротченко: – А чому така жорстокість?

Лукашенко: – Ви дивуєтеся, тому що ви думали, що там права й свободи людини та немає жорстокості?

Коротченко: – Але нам про це вони ж постійно говорять, вчать!

Лукашенко: – Постійно. А насправді показали своє обличчя.

Цей посил, до речі, вже спрямований не тільки до європейських політиків, але в основному на внутрішню аудиторію в Білорусі. Основне завдання – виправдати власну жорсткість і порушення громадянських прав серед тих громадян, які якщо і не брали участі в протестах, то засуджували непомірну жорстокість правоохоронних органів Білорусі при їх придушенні. Це і є так звана “мовчазна більшість”. Таким чином, Лукашенко намагається підвищити серед них рівень власної легітимності та змусити змиритися з неминучим.

Серед головних завдань Лукашенка в інспіруванні міграційної кризи я також називав змусити керівництво ЄС піти з ним на прямі переговори й тим самим отримати легітимність на Заході.

Саме це, до речі, “випадково” пропонував президент Росії Путін у своїх телефонних переговорах минулого тижня з виконувачем обов’язків канцлера Німеччини Ангелою Меркель. Те, що Меркель обговорювала міграційну кризу з Путіним на білорусько-польському кордоні невипадково. По-перше, таким чином, вона підтвердила, що розв’язувати проблему, як і в ситуації з конфліктом в Україні, необхідно з главою Кремля. Де-факто визнавши, що якщо не сам Путін створив нинішню ситуацію, то як мінімум контролює те, що відбувається, і має вплив на Лукашенка.

По-друге, говорити безпосередньо з Лукашенком вона ще тиждень не наважувалася, оскільки прекрасно розуміла, що таким чином де-факто визнає його легітимним президентом. На жаль, навіть “залізна фрау” не витримала тиску і вчора перша подзвонила Лукашенку з метою обговорити кризу на білорусько-польському кордоні, що загострилася за цей час. І це також є вкрай важливим моментом. Адже у своєму інтерв’ю російському пропагандистському виданню “НО” Лукашенко робив акцент на тому, що вважає нинішні політичні еліти ЄС слабохарактерними, не здатними тримати удар і жорстко відстоювати свою позицію та інтереси своїх держав. Загалом, і в підметки не годяться Каддафі, Саддаму Хусейну та іншим диктаторам, яких особисто знав і поважав Лукашенко. Меркель він назвав єдиною, хто хоч якось може відстоювати свою позицію. Як бачимо, і цей “останній бастіон” упав…

Упевнений, Лукашенко сприйме це як слабкість і лише посилить тиск і провокації. Він вже підтвердив, що не виключає перехід конфлікту на кордоні на якісно новий рівень протистояння – військовий: “Я боюся, щоб це протистояння на кордоні через мігрантів не призвело до якоїсь гострої фази. Це ж ґрунт для провокацій. Будь-яку провокацію можна зробити. Я вже своїх військових попереджаю: акуратно, хлопці, дивіться!”.

Важливо також відзначити, чому ця криза є рукотворною і чим вона відрізняється від свого аналога у 2015 році, коли подібний механізм тиску на керівництво ЄС був апробований Кремлем в Сирії. На відміну від сьогоднішньої ситуації, тоді це були дійсно біженці, які в прямому сенсі слова залишилися ні з чим, втратили дах і все майно в результаті масованих бомбардувань російською авіацією міста Алеппо.

У Білорусі це вже не біженці, а саме мігранти, які самі купують собі дорогі авіаквитки до Мінська, а також витрачають чималі кошти для того, щоб оплатити послуги провідників з Польщі до Німеччини. Тобто існує ціла налагоджена мережа з перекидання мігрантів. Лукашенко також про це говорив прямим текстом у своєму інтерв’ю. Природно, заперечуючи при цьому допомогу мігрантам білоруськими спецслужбами в перетині кордону з Польщею і звинувачуючи в цьому мафіозні структури на Заході й навіть в Україні.

Хоча самі мігранти, у яких вдалося взяти інтерв’ю, кажуть зовсім протилежне. Так, телеканал “Аль-Джазіра” розповідає про одну з тисяч близькосхідних біженців, які намагаються прорватися до Євросоюзу через білорусько-польський кордон. 37-річний Нідаль Ібрагім – уродженець сирійського Алеппо. До Білорусі він прибув через Туреччину, де залишилися дружина і діти. Останні дні він живе в лісі, без їжі, а єдине джерело води – болото. Температура вже мінусова. За його словами, квиток до Мінська він купив за 800 доларів. Представники білоруської сторони обіцяли йому, що ще за 500 доларів він без проблем буде переправлений до Польщі.

Таким чином, починаючи з літа режим Лукашенка вже встиг заробити мільйони доларів на візах мігрантам, а також на авіаквитках з країн Близького Сходу до Мінська. Тим самим намагаючись відшкодувати збитки від санкцій проти авіакомпанії “Білавіа” і Мінського аеропорту, введених ЄС після насильницької посадки борту компанії “Rayan Air” з Романом Протасевичем на борту в цьому році. Про це він, до речі, також відкрито заявив у своєму інтерв’ю Коротченку.

Новини за темою: Ситуація на польсько-білоруському кордоні викликає багато питань

Виникає логічне запитання: Як буде далі діяти ЄС після підвищення ставок Лукашенком і Кремлем?

Логічно, що найбільш стурбовані ситуацією з міграційною кризою керівництво країн Балтії та Польщі. Так, лідери країн Балтії вимагають залучити Мінськ до відповідальності за використання мігрантів в політичних цілях. Вони закликали Єврокомісію змінити закони ЄС про міграційну політику. Частина біженців з Близького Сходу, які перебувають сьогодні біля кордонів Євросоюзу з боку Білорусі, прибули з Москви, заявив у понеділок, 15 листопада, президент Литви Гітанас Науседа за підсумками зустрічі глав держав країн Балтії у Вільнюсі.

Учасники Вільнюської зустрічі засудили використання мігрантів режимом Олександра Лукашенка в політичних цілях. “Ми обговорили поточну гібридну атаку з боку білоруського режиму й обмінялися думками про погіршення ситуації на кордонах Євросоюзу з Білоруссю”, – йдеться в їх спільній заяві, опублікованій на сайті президента Литви.

Своєю чергою Рада ЄС 15 листопада розширила критерії, за якими Євросоюз може вводити санкції проти Білорусі. Тепер штрафні заходи торкнуться фізичних і юридичних осіб, які організовують діяльність режиму Лукашенка щодо сприяння незаконному перетинанню зовнішніх кордонів ЄС або сприяють їй, зазначили в пресслужбі. Це необхідний підготовчий крок для введення самих санкцій. Наступним стане прийняття п’ятого пакета обмежувальних заходів проти режиму Олександра Лукашенка. Коли саме його приймуть, поки невідомо. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель заявив, що новий пакет санкцій буде спрямований на авіакомпанії та туристичні агентства, причетні до переміщення мігрантів.

“Ця нелюдська система використання біженців як інструменту тиску на Європейський Союз загострилася за останні дні. Ми посилимо санкції щодо осіб, причетних до цієї торгівлі людьми, і нам доводиться говорити про те, що жорсткі економічні санкції неминучі”, – заявив Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас. За словами міністра закордонних справ Польщі Збігнєва Рау, “ніхто не висловив сумнівів у тому, що знадобиться і шостий пакет”. Про це пише “РБК-Україна” з посиланням на пресслужбу поліції Польщі.

Крім того, керівництво ЄС намагається ввести превентивні заходи й вже домоглося певних результатів. Турецькі, катарські, сирійські та деякі інші авіалінії під загрозою введення санкцій заборонили продавати квиток жителям деяких країн Близького Сходу на рейси до Мінська. Що, природно, скоротить новий приплив мігрантів до Білорусі.

Так, наприклад, згідно з рішенням компетентних органів ОАЕ, з 14 листопада 2021 року громадяни Афганістану, Іраку, Ємену, Сирії не будуть прийматися до перевезення на рейси, що прямують з Дубая в Білорусь. У зв’язку з цим авіакомпанія “Білавіа” посилює контроль за перевіркою документів при реєстрації пасажирів на рейси з Дубая.

Керівництво Іраку під тиском ЄС також погодилося організувати перший рейс до Мінська з метою забрати своїх громадян і Білорусі. Але тільки добровільно. Лукашенко у відповідь запропонував доставити мігрантів своїми літаками до Німеччини.

Так що вже найближчим часом можна очікувати введення нових санкцій проти режиму Лукашенка, якщо ситуація на білорусько-польському кордоні буде загострюватися. Що особисто я цілком допускаю і вважаю це найбільш вірогідним сценарієм.

При цьому керівництво Польщі вже відкрито звинувачує в ініціюванні міграційної кризи не тільки Лукашенка, але і Кремль, закликаючи вводити санкції й проти РФ. Так, віцепрем’єр уряду Польщі Петро Глинський закликав виключити Росію і Білорусь з низки міжнародних організацій. Також він запропонував відлучити країни від участі в міжнародних спортивних змаганнях через міграційну кризу на білорусько-польському кордоні. Про це повідомляє “РБК-Україна” з посиланням на Polska Times. Польський політик зазначив, що Москва і Мінськ “не рахуються ні з чим, крім реального економічного або політичного тиску”. На його думку, міжнародний тиск на РФ і Білорусь має бути набагато сильнішим.

Крім того, Варшава спільно з Ригою і Вільнюсом вже планує застосувати 4 статтю договору про НАТО. Вона передбачає скликання екстрених консультацій, якщо виникає загроза територіальній цілісності одного з членів Альянсу. “Немає сумнівів у тому, що справа зайшла занадто далеко. Ми вже знаємо, що одних слів недостатньо, щоб зупинити Білоруський режим. Ми розуміємо, що будуть потрібні посилені санкції, – заявив Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр Польщі.

Але якщо подивитися на ситуацію ширше, то стає очевидним, що нагнітання ситуації на білорусько-польському кордоні частково служить для відволікання уваги громадськості від набагато серйозніших цілей і завдань Кремля, ніж просто тиск на ЄС з метою прискорити сертифікацію “Північного потоку-2”, про яку я писав у попередній статті.

Фактично зараз ми спостерігаємо військове поглинання Білорусі. І це стосується безпосередньо зростання загроз Україні повномасштабного військового вторгнення з боку Білорусі. На особливу увагу заслуговує зроблена в згаданому раніше інтерв’ю Лукашенка заява про постачання російських ракетних комплексів: “Зараз тормошу вашого президента (Путіна), мені потрібні тут наші ці 500-кілометрові ракетні установки. “Іскандер”. Мені потрібно кілька дивізіонів на західному, на південному напрямку нехай стоять. Це 500 кілометрів (дальність пуску), тому що наш “Полонез” – до 300 кілометрів”.

Тобто під приводом військової загрози та концентрації військ з боку країн-учасниць НАТО, Лукашенко закликав Кремль розмістити “Іскандери” в тому числі й на кордоні з Україною. А це вимагатиме колосальних додаткових ресурсів для зміцнення системи ППО, з якою, за оцінками військових експертів, у нас і так серйозні проблеми навіть на Донбасі та з боку Криму. Таким чином, Кремль планомірно нарощує свій військовий контингент біля наших кордонів, але тепер вже і на території Білорусі, змінюючи тим самим баланс у свій бік. “Іскандери” – це вам не “Байрактари”, при всій повазі. Якщо це станеться (що цілком ймовірно), то це буде асиметрична відповідь Кремля на застосування ударних безпілотників Україною на Донбасі.

Новини за темою: Україна за допомогою “Байрактара” розбомбила експорт турецьких мандаринів. Що на це скаже Анкара?

До того ж західні ЗМІ вже кілька тижнів сурмлять про те, що Росія знову здійснює концентрацію своїх військ на кордоні з Україною і що ризики початку повномасштабної агресії РФ проти України зараз навіть вище, ніж навесні цього року. За повідомленнями британських ЗМІ, Велика Британія навіть готова перекинути до 600 своїх десантників в зону конфлікту на Донбасі, а її керівництво вважає загрозу повномасштабної агресії вкрай високою.

Лукашенко ж роблячи подібні заяви переслідує і деякі внутрішньополітичні цілі. За всіма соцопитуваннями, більшість білорусів виступають категорично проти повної інтеграції до складу РФ аж до втрати всіх атрибутів національного суверенітету. Зараз же, фактично під уявною загрозою концентрації військ НАТО біля кордонів з Білоруссю, які змушені реагувати на загрози прориву своїх кордонів мігрантами з Близького Сходу, відбувається фактичне поглинання і перепідпорядкування ЗС Білорусі ГШ РФ, а також відпрацювання спільних навчань практично в бойових умовах. Вже відбувається патрулювання білоруського кордону російською стратегічною авіацією. Якщо на кордоні ситуація і далі загострюватиметься, що зараз і відбувається, то Росія може перекинути туди авіатехніку, засоби протиракетної оборони й спеціального призначення. А потім просто не виведе, штучно підтримуючи та розпалюючи осередки кризи на кордоні навіть у тому випадку, якщо нинішній піде на спад.

Так що в даних умовах Україні вкрай необхідно якомога швидше облаштовувати власний кордон не тільки в плані підготовки можливого перенаправлення потоку мігрантів з території Білорусі в Україну, але і з точки зору зростання загроз військового вторгнення.

Вкрай тривожними в цьому плані є заяви Лукашенка про те, що мігрантам нібито постачають зброю з Донбасу. Таким чином, самопроголошений президент Білорусі вже озвучує т. зв. “стрілочника” у разі виникнення військових провокацій на білорусько-польському кордоні мігрантів з польськими прикордонниками.

Тому керівництво України має займатися не спростуванням даних розвідки своїх західних союзників про можливе військове вторгнення РФ, а починати до нього повноцінно готуватися. І вже не тільки на Донбасі, а й на кордоні з Білоруссю, від якої до Києва рукою сягнути.

Максим Ялі

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zikua.tv/blogs/eskalatsiia_mihratsiinoi_kryzy_na_polsko_biloruskomu_kordoni_zahrozy_dlia_ukrainy_1017683

Залишити відповідь