16.10.2021

COVID-19 та алергія: Підводні камені діагностики та лікування

Тарас Жиравецький
Тарас Жиравецький

Головний лікар у клініці “Біокурс”

Досі у світі немає офіційної причини появи алергії
Depositphotos

Коронавірусна інфекція COVID-19 у поєднанні з алергією дуже небезпечна, адже є ризик мати важкий перебіг хвороби. Як захистити своє здоров’є?

Про це пише Тарас Жиравецький на своїй сторінці в Facebook.

Чому вирішив вкотре написати про це поєднання двох захворювань?

Зараз питання алергії є дуже актуальним, особливо у тих у кого є алергія на амброзію!

Як взнати, що в тебе саме алергія?

Здати аналіз крові на визначення igE загального.

Якщо цей показник є вищим за 50 одиниць ви – алергік.

Норми звичайно змінюються останні кілька років, але з практики колись ця норма була оптимальною, як для дорослих так і дітей.

Якщо у вас показник igE є в рази вищим за 50 одиниць ви можете виконати аналіз, який називається алергопанель (дешевший і простіший), який визначає найчастіші 20 алергенів і вкаже на що саме у вас алергія. Або здати Alex тест на майже 300 алергенів, але такий тест є часто в 10 разів дорожчим за попередній.

Новини за темою: Третя доза вакцини від COVID-19: Якщо робити, то коли та чим?

Що далі робити з цими тестами?

1. Спробувати уникати контакту з алергенами.

2. Звернутись до алерголога.

У алерголога ви отримаєте поради, як симптоматично лікувати алергічні захворювання (астма, алергічний риніт, атопічний дерматит, обструктивний бронхіт, хронічна кропив‘янка).

Також лікар порекомендуює Алерген-специфічну-імунотерапію (АСІТ) для того щоб спробувати зменшити вплив алергенів на ваш організм.

Для складних пацієнтів існує ще лікування біолоджіками, але в нашій країні при ціні одної ампули препарату до 1000$ на місяць тривалий час, така терапія призначається рідко.

В чому є підводні камені алергії?

Досі у світі немає офіційно причини появи алергії, тому ефективного лікування також немає, але в цей же час без симптоматичного лікування наслідки алергічних захворювань можуть бути фатальними.

Ще одна з причин підняття igE – наявність деяких паразитів в організмі людини. Нажаль часто діагностувати їх є вкрай важко.

Як ви зрозуміли для нас медиків поки, що алергія залишається великою загадкою, тому пацієнти, які і так часто страждають від захворювань, які можуть ускладнювати дихання, при інфікуванні коронавірусом дуже часто мають важкі форми ковіду. Це доречі часто молоді пацієнти від 25 років.

На що я хочу наголосити увагу у колег медиків у таких пацієнтів?

Перш за все при виконанні лабораторних тестів не забувати про igE загальний. Аналіз вартує від 180 до 200 гривень в Україні і 50-100€ в країнах ЄС. Він технічно виконується дуже швидко і вже в день здачі аналізу ви отримаєте результат.

Ми розуміємо, що перший удар при ковіді на себе беруть сімейні лікарі, часто пацієнт консультується дистанційно, але якщо в анамнезі у нього є алергічні захворювання ще раз рекомендую зробити аналіз igE загальний.

Якщо показник буде високим бажано порадитись з лікарем алергологом або пульмунологом і разом приймати рішення по амбулаторному лікуванню такого пацієнта.

Саме пацієнти з високим igE є групою ризику важкого ковіду.

Чи можна пацієнтам з високим igE виконувати вакцинацію?

Так можна, але лікар має бути готовим до вираженої алергічної реакції і за таким пацієнтом потрібен ретельний контроль після вакцинації, бо саме такі пацієнти часто мають алергічні реакції після вакцинації та реакції на інші препарати, які ми використовуємо для лікування ковіду.

Основне, що я хотів пояснити тим хто читає цей пост – це те що ковід плюс алергія дуже небезпечні, тому ми маємо бути на крок попереду і для об‘єктивізації знати на скільки пацієнт є алергіком і який в нього ризик мати важкий ковід.

Новини за темою: Десять помилок при COVID-19, які погіршують стан здоров’я хворого

Розумію, що таких рекомендацій поки немає у світі, але вважаю, що ми маємо трішки самостійно думати і приймати рішення, бо світ цього разу під час пандемії демонструє дуже повільну реакцію на такий виклик і дуже не індивідуальний підхід до кожного.

Якщо думати конструктивно і об‘єднуватись можна діагностувати і лікувати краще.
Основне це знання і досвід, які завжди долають паніку.

Впевнений, що разом ми дуже скоро переможемо пандемію, і мрію, що світові вчені повернуться до пошуків кращого менеджементу і алергії, бо тема також вимагає дати відповіді ще на багато питань.

Теорія, практика і протокол часто це три різні речі при ковіді!

На жаль коронавірус маскується під інші захворювання і ми маємо бути готові до того, що просте запалення носу пов‘язане з алергією може бути справжнім ковідом з ураженням легень і ризиком тромбозу.

Простий кейс з практики.

Знайомі в Києві звернулись до лікаря Лора, який спостерігає жінку вже багато років з алергічним рінітом, навіть думав про планову операцію, щоб зменшити набряк в носі.

Оглянувши пацієнтку призначив лікування як при гострому риносинуситі, бо ПЛР тест був від‘ємний.

Лікування не дало бажаного результату, у пацієнтки почався не сильний кашель, температура була до 37.4.

Новини за темою: Як позбутись постійного кашлю, або Чи можуть кондиціонери нашкодити здоров`ю?

Дистанційно зробили консиліум з лікарем і вирішили таки зробити КТ легень.
На КТ матове скло.

Повторний ПЛР тест від‘ємний.

Інші аналізи також важливі, особливо показник д-димери.

Зміна тактики лікування.

Поки стан стабільний, пульсоксиметр куплений, лікування зкореговане.

У чоловіка зник нюх, кашлю немає, температура 37,5, здав ПЛР тест в тій ж лабораторії – тест позитивний.

В чому може бути проблема в діагностиці ковіду при хронічних ринітах?

Все просто – якщо пацієнт користується постійно краплями для носу це може впливати на результат ПЛР тесту, тобто знижувати ймовірність виявлення вірусу!

Пам‘ятайте про це.

А з igE високим ми ще повоюємо після завершення ковіду.

Тарас Жиравецький

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zikua.tv/blogs/covid_19_ta_alerhiia_pidvodni_kameni_diahnostyky_ta_likuvannia_1013358

Залишити відповідь