Сб. Жов 24th, 2020

Чорна діра поглинула зірку, “як спагеті”

Поділіться записом
Svenska Dagbladet
Svenska Dagbladet

Ранкова газета у Швеції, видається в Стокгольмі

Активна чорна діра в уявленні художника

NASA

Ідея про зірку, яку засмоктує в чорну діру, як спагеті, звучить немов епізод з наукової фантастики. Але саме це спостерігали вчені – природно, за допомогою телескопів. 

Про це пише Svenska Dagbladet.

Астрономи змогли поспостерігати, як чорна діра розірвала зірку. Зірка, як кажуть вчені, перетворилася на спагеті і втратила половину своєї маси.

За допомогою телескопів Європейської південної обсерваторії в Чилі та іншим астрономам вдалося детально вивчити, що відбувається, коли зірка занадто близько підходить до надмасивної чорної діри.

Згідно з наявними теоріями, всі великі об’єкти, що наблизилися до чорної діри, піддаються так званій спагетіфікації. Це відбувається, коли об’єкт перетинає горизонт подій – ту межу, де гравітація стає настільки сильною, що нічого — навіть світло — не може повернутися назад. В цьому випадку гравітація стає набагато сильніше з одного кінця об’єкта, ніж з іншого, через що він витягується, немов спагеті.

“Коли якась невдачлива зірка наближається занадто близько до надмасивної чорної діри в центрі галактики, неймовірна сила тяжіння немов розриває її на стрічки”, – розповідає Томас Уеверс (Thomas Wevers), астроном британського Кембриджського університету.

Новини за темою: Чи може заселена планета обертатися навколо чорної діри?

Коли ці “стрічки” в процесі спагетіфікаціі засмоктуються в чорну діру, вивільняється енергія. Зірка, або те, що від неї залишилося, спалахує, і це можуть зафіксувати астрономи.

Вчені називають цей феномен приливним руйнуванням.

“Ідея про зірку, яку засмоктує в чорну діру, звучить немов епізод з наукової фантастики, але саме це і відбувається насправді при приливному руйнуванні”, — говорить Метт Ніколл (Matt Nicholl) з Університету Бірмінгема.

Томас Уеверс, Метт Ніколл та їхні колеги побачили, як на відстані “всього лише” 215 мільйонів світлових років спалахнула зірка, що надто близько наблизилася до надмасивної чорної діри в центрі своєї галактики.

Це не перший випадок, коли вчені могли спостерігати спагетіфікацію зірки, але зараз вони змогли в подробицях проаналізувати світло, яке від неї при цьому виходило.

“Ми виявили, що зірка випромінювала високоенергетичну матерію, яка затулила нам огляд. Це відбувається тому, що енергія, що вивільняється викидається назовні, коли діра поглинає зірку”, — говорить астроном Саманта Оатс (Samantha Oates), яка також працює в університеті Бірмінгема.

Новини за темою: Знайдена найближча до Землі чорна діра, яка видима неозброєним оком

Розрахунки свідчать, що зірка була за розміром приблизно як наше Сонце, і що вона втратила близько половини своєї маси на користь чорної діри, чия маса в мільйони разів більше.

Дослідження опублікували в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Факти: чорні діри

Чорна діра – це небесне тіло, у якого настільки сильна гравітація, що ніщо — ні світло, ні будь-яке інше випромінювання або матерія — не можуть відірватися від неї.

Передбачається, що чорні діри бувають різних розмірів, формуючись, коли в кінці свого життя колапсують масивні зірки. Наприклад, в центрі нашої галактики Чумацький Шлях знаходиться надмасивна чорна діра.

Чорні діри оточені так званим горизонтом подій – передбачуваної кордоном навколо цих небесних тіл – перетинаючи який світло і матерія більше не можуть повернутися назад через сили тяжіння.

Термін “чорна діра” народився в 1968 році завдяки американському фізику Джону Уілеру (John Wheeler).

Юхан Нільссон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/blogs/chorna_dira_pohlynula_zirku_iak_spahetti_983926

Залишити відповідь