Ср. Гру 2nd, 2020

Байден проти Трампа: Що ці вибори означають для решти світу

Поділіться записом
Die Welt
Die Welt

Інформаційна німецька щоденна газета видавництва “Аксель Шпрінгер-ферлаг”

Наступний раунд дебатів між Трампом та Байденом відбудеться 15 жовтня

AFP

Автори німецького видання вважають, що з Джо Байденом краще уживуться і Іран, і Росія. А ось Китаю, ймовірно, буде погано. Європа сподівається на перемогу Байдена, але усвідомлює, що з ним будуть розбіжності. Нинішнього президента США Дональда Трампа вже списали з рахунків?

Про це пише Die Welt.

Багато держав пильно стежать за голосуванням у США. Залежно від національних інтересів, деякі з них віддають перевагу кандидатурі Джо Байдена, інші — Дональда Трампа. У Європі сподіваються на перемогу Байдена, усвідомлюючи також, що і з ним в різних областях можуть бути розбіжності.

У Європі протягом останніх тижнів пильно стежать за результатами опитувань у США, і що менший розрив у результатах, то більше нервують європейці. Мабуть, в Європі більше людей, ніж на будь-якому іншому континенті, сподіваються на перемогу демократа Джо Байдена — і це стосується європейців майже всіх партій, незалежно від ідеологічних симпатій. Якщо Дональд Трамп буде переобраний, це, ймовірно, занурить більшу частину політичної еліти Європи в депресію. Європейські лідери відчуватимуть свою стратегічну безпорадність. І для цього будуть причини – Дональд Трамп протягом чотирьох років майже за будь-якої можливості виставляв представників старого континенту дурнями.

Трамп розпалював сумніви в готовності США виконувати їхні військові зобов’язання в рамках альянсу, коли він оголосив, що НАТО “застаріло”. У той же час він напрочуд наполегливо закликав європейців більше інвестувати в свою безпеку. Він відмовився підписувати підсумкові заяви самітів “Великої сімки”, ні сіло ні впало розв’язав торговельну і митну війни, вийшов з ядерної угоди з Іраном, а також Паризької угоди по клімату.

Він не робив секрету зі свого неприйняття багатостороннього співробітництва. Чи залишиться ще щось від трансатлантичних відносин, якщо цей конфронтаційний курс триватиме ще чотири роки, не береться передбачити, мабуть, жоден експерт із зовнішньої політики.

Новини за темою: Як зміняться відносини США з Україною та Білоруссю після президентських виборів

Чи настане при президенті Джо Байдені справжня гармонія між Європою і Америкою? Це дуже спірне питання. Тональність стане, безумовно, більш дружньою, буде більше узгодженості в протистоянні ворогам, і це вже стане прогресом. Байден збігається з Європою в тому, що він теж робить ставку на багатосторонні інститути, а також хоче знову приєднатися до Паризької угоди по клімату.

Однак в різних областях все ж залишаться розбіжності. Якщо з’явиться президент Байден, він теж вимагатиме від європейців більше участі у зміцненні власної безпеки. Це робив ще Обама, і з цього приводу брали на себе зобов’язання і самі європейські партнери США по НАТО. Та й у торговельних питаннях президент Байден не відмовиться від обстоювання американських інтересів.

Росія

У Кремлі від президентства Байдена нічого доброго не чекають. Вже за Трампа двосторонні відносини, незважаючи на його підкреслено хороше ставлення до Володимира Путіна, скотилися до нижчої точки. “Велика Домовленість” Москви з Вашингтоном, на яку покладали надії, не була реалізована.

Трамп приніс Росії нові економічні санкції, дипломатичну війну, збільшення тиску на союзників Кремля в Ірані, Сирії та Венесуелі, а також, швидше за все, закриття ключового проєкту “Північний потік — 2”. Все це не компенсує росіянам дестабілізацію НАТО, яку просуває Трамп і яка є вкрай сприятливою для Кремля.

З точки зору Москви, Трамп – слабкий президент, який не зміг впоратися з американськими елітами, котрі заважали йому поліпшити відносини з Росією. За Байдена ж в антиросійських настроях США, на думку Москви, нічого не зміниться. У кращому випадку відносини скоротяться до мінімального спільного знаменника, вважає Андрій Кортунов, директор російської Ради з міжнародних справ (РРМС). Це означатиме продовження тієї американської політики, яка в Кремлі сприймається як конфронтаційний курс, — наприклад, Байден може відправити нову партію військової допомоги Україні.

З іншого боку, заява Байдена про його намір продовжити договір СНО в разі, якщо його оберуть, — це послання, що вселяє надію. Однак, крім слабкої віри у зміцнення контролю над озброєннями в разі перемоги Байдена, в Москві немає особливих попередніх захоплень з приводу виборів, що наближаються. Кремль розуміє, що Байден йому не пробачить старі гріхи. Втручання росіян у передвиборчу кампанію 2016 року і дискредитацію росіянами Гілларі Клінтон — всі ці речі Байден Росії так швидко не пробачить. 

Близький Схід

Після того, як Трамп в травні 2018 року оголосив про вихід США з ядерної угоди з Тегераном і знову ввів економічні санкції проти Ірану, американсько-іранський конфлікт все більше загострювався. Мали місце іранські напади на американські бази і нафтові об’єкти в Саудівській Аравії, а також вбивство іранського генерала Касема Сулеймані. Проте виникає враження, що цей центральний конфлікт в регіоні Перської затоки поки опинився в призупиненому стані. Призупиненому до наступного етапу, який почнеться після президентських виборів в Америці.

Новини за темою: Велика війна на Близькому Сході: США вбили відомого генерала, спровокувавши військову мобілізацію

У разі переобрання Трамп цілком може продовжити реалізацію своєї стратегії максимального тиску. Його цілі: домогтися нового договору з Іраном, який поклав би кінець збагаченню урану в цій країні і обмежив би ракетну програму Тегерана, а також позбавив би іранців можливості підтримувати збройні формування в інших країнах регіону.

Байден хоче знову приєднатися до ядерної угоди, укладеної в роки, коли він займав посаду віцепрезидента. Однак і він виступає за нові, більш жорсткі правила для Ірану. Що саме це означає, Байден не пояснив. Залишається лише той шанс, що Байден буде робити ставку, в першу чергу, на переговори, а не на тиск.

Для арабських союзників США в Перській затоці Іран, як і раніше, залишається ворогом номер один, але вони сприймають стратегію Трампа вже з певним скепсисом. Їм довелося зазнати збитків через економічні наслідки нестабільності, а захист з боку Америки від іранських ударів відплати на свою адресу вони вважають недостатнім. Ізраїль за посередництва США щойно уклав мир з Об’єднаними Арабськими Еміратами (ОАЕ), так що не виключено, що він робить ставку на другий президентський термін Трампа. У тому числі через те, що Трамп в конфлікті з палестинцями, як і раніше, однозначно на боці Ізраїлю.

Байден, у свою чергу, ймовірно, спробує відновити відносини з палестинцями, керівництво яких однозначно сподівається на перемогу Байдена. Не оголошуючи цього офіційно, на перемогу Трампа напевно сподіваються і правлячі кола в Тегерані – адже якщо останні антиіранські санкції не будуть скасовані, країні загрожує економічний колапс.

Китай

Пекін після американських виборів може потрапити, як то кажуть, з вогню та в полум’я. При Трампі відносини між США і Китаєм досягли своєї нижчої точки з моменту відновлення дипломатичних відносин в 1970-х роках. Збереження республіканця при владі стало би для Пекіна катастрофою, але і з демократом життя буде не з медом. Проблема китайців полягає в тому, що у Вашингтоні обидві партії уже досягли консенсусу з приводу того, що у відносинах з Піднебесною потрібно діяти жорстко (особливо це стосується таких областей, як торгівля і права людини). Байден може бути навіть гірше: демократ Байден (на відміну від ізоляціоніста Трампа) вже заявив про необхідність більш тісної співпраці з Європою в боротьбі з Китаєм. Трансатлантичний альянс, який виступає за жорсткий курс по відношенню до Пекіна, — це стало б для Китайської Народної Республіки ще більшою катастрофою, ніж Трамп при владі в США.

Менш чіткою відповідь на питання про фаворита американських виборів буде, мабуть, в Японії і Південній Кореї. Уряди обох країн мають цілком позитивний досвід співпраці з Трампом, нехай навіть південнокорейський президент Мун Чже Ін і висловлював неодноразово невдоволення діями американців щодо Північної Кореї, що має власну зброю.

Трамп двічі зустрічався з північнокорейським диктатором Кім Чен Ином з метою обговорити з ним тему ядерного роззброєння. Ці зустрічі не принесли якихось відчутних результатів, але диктатор удостоївся уваги світових ЗМІ.

Насправді Кім може виявитися політиком, який у всій Східній Азії має найбільш явну преференцію: подейкують, що диктатор писав Трампу захоплені листи, а сам республіканець зізнавався: “ми просто закохалися один в одного”. Що ж стосується Байдена, то можна з упевненістю сказати: він не буде так упадати коло північнокорейського володаря.

Африка

Африка в контексті виборів у США не грає ніякої ролі, і в цьому немає нічого дивного. Втім, результати голосування 3 листопада важливі не тільки для країн Чорного континенту, які Трамп колись назвав “дупою світу”. По-перше, справа в “політиці Мехіко-Сіті”, яка ще з часів Рональда Рейгана блокує державне фінансування всіх гуманітарних організацій, якщо вони публікують інформацію про можливість абортів або пропонують послуги в цій сфері.

Ця політика набуває чинності, коли до влади приходять республіканці, а при Трампі це розпорядження вперше було поширене і на субпідрядників. Демократи, повертаючись до влади, регулярно скасовують його. Для гуманітарної діяльності в Африці це має досить істотне значення.

Крім того, наступна адміністрація США буде вести переговори про продовження торговельної угоди під назвою African Growth and Opportunity Act, що закінчується в 2025 році і завдяки якій більшість африканських країн мають право на безмитний експорт своєї продукції (в цілому близько 6500 найменувань) до США. При Байдені її продовження видається більш вірогідним, ніж при Трампі, який, як відомо, віддає перевагу індивідуальним угодам і до того ж незадоволений нинішнім дефіцитом торгового балансу з ПАР.

З великим інтересом спостерігають за розвитком подій за океаном і представники автомобільної промисловості Німеччини. Так, компанії BMW і Volkswagen за умовами чинної угоди виробляють свої машини для американського ринку саме на заводах в ПАР. За Байдена США, ймовірно, знову будуть грати важливішу роль у сфері прав людини. Це, зокрема, проявилося при недавніх заворушеннях в Нігерії, при придушенні яких справа дійшла до кровопролиття. На цю тему демократичний кандидат висловився набагато раніше Трампа.

Даніель Ділан-Бемер, Максиміліан Калькоф, Саша Ленартц, Павло Локшин, Крістіан Путч

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело: https://zik.ua/blogs/baiden_proty_trampa_shcho_tsi_vybory_oznachaiut_dlia_reshty_svitu_985919

Залишити відповідь